Adam Vojtěch promluvil o třetí dávce očkování a zavírání obchodů na podzim. Překvapí vás, co řekl

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: David Malik / CNC / Profimedia

Ministr Adam Vojtěch prozradil, co se bude dít na podzim, co se týče koronaviru. V pořadu Partie CNN Prima NEWS uvedl, že se rozhodně nebudou zavírat obchody, ale respirátorů se nezbavíme ještě minimálně celý říjen.

Musí se počkat, jak dopadne testování ve školách, do kterých se nyní vrátí žáci. Poté se daná situace vyhodnotí. Může se stát, že skončí pandemický stav, a život se tak vrátí k normálu. Vojtěch to prozradil v primáckém pořadu Partie.

Za ničím nehledejte předvolební tah, řekl Vojtěch

Zavírat nebudou ani obchody, ani služby, podle Vojtěchových slov se nemusíme bát. „Je zřejmé, že jsme v jiné situaci než minulý rok,“ uvedl Vojtěch. Populace je imunizovaná, stejně ale bude potřeba třetí dávka očkování, se kterou se na začátku nepočítalo.

Covid už prodělalo dost lidí a spousta z nich je také očkovaných. Další lockdown tak podle ministra nehrozí. Stále ale musíme v uzavřených prostorech a MHD nosit respirátor a několik týdnů to tak ještě bude. V polovině září vydá ministerstvo zdravotnictví doporučení, jak dále postupovat.

Všechno bude záviset na tom, jak dopadnou testy ve školách. Pokud bude pozitivních testů málo, může se ještě více rozvolňovat. Podle Vlastimila Válka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09 by mohlo dojít také ke zrušení stavu pandemie. Sám řekl, že tento návrh podá, pokud by tak neudělala vláda.

Vojtěch s jeho názorem souhlasí. „Z mého pohledu by pandemický stav měl platit minimálně do září.“ Zrušení proplácení testů nenařídil Andrej Babiš, tudíž to není žádný politický tah před volbami, jak uvedl Vojtěch.

Válek nevěří, že zrušení proplácení zvýší počet zájemců o očkování

Jak uvedl Válek, testy by neměly hradit pojišťovny, ale zřídit by se měl speciální fond. „Já nevěřím tomu, že pokud by se proplácení testů zrušilo, že by významně podpořilo lidi v očkování,“ projevil svůj názor.

A kam si budete moci dojít pro třetí dávku očkování?

Očkování bude v pondělí řešit Rada vlády pro zdravotní rizika. Bude se týkat hlavně rizikových skupin, jako jsou senioři nad 65 let. Podle odborníků by měli třetí dávku dostat nejdříve osm měsíců po aplikaci dávky druhé. Očkování proběhne v ordinacích praktických lékařů a také v očkovacích centrech.

Lidé dostanou mRNA vakcínu, kam patří Pfizer nebo Moderna. Začít očkovat by se mělo v polovině září. Premiér Andrej Babiš řekl, že od 10. září dostanou lidé, kterých se další dávka bude týkat, informační SMS zprávu.

Zdroj: Partie CNN Prima NEWS, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články