Adam Vojtěch se pustil ostře do laboratoří. Kvůli této věci chce rychlou nápravu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za hnutí ANO v úterním rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že mu vadí přístup laboratoří v České republice ke koronaviru. A podle všeho s nimi nebude jednat v rukavičkách.

V rozhovoru se více rozpovídal o tom, kde je podle něj problém, který by rád vyřešil. „V mnoha případech to úplně nedodržují. Pokud takto budou pokračovat, jsme připraveni s těmi problematickými laboratořemi vést nějaké správní řízení a případně jim udělit i nějakou sankci. To je jediné, co můžeme udělat,“ řekl Vojtěch.

Ministr laboratořím také připomněl, že od prvního července mají povinnost všechny pozitivní testy vyšetřovat diskriminační PCR metodou. Ta totiž dokáže odhalit přesný druh mutace onemocnění covid-19. Pokud vše budou pečlivě zkoumat a hlídat, předejde se tak případné další vlně.

Všechny laboratoře v České republice totiž podle ministra zdravotnictví dokládají výsledky se značným zpožděním, přestože to musí učinit nejpozději do 48 hodin. I přesto Vojtěch věří, že laboratoře svůj přístup zlepší.

Problémů mají více

V některých případech laboratoře dávají se zpožděním i klasické vzorky. „Třeba nyní nám přišly pozitivní vzorky z ledna a února. A to je těžko akceptovatelné. V těchto laboratořích proto chceme udělat audit a zjistit, proč tomu tak je. Jestli to zapomněli, nebo to jsou falešné vzorky,“ uvedl pro Hospodářské noviny.

Dokonce ani soukromé laboratoře ve svém přístupu nejsou o moc lepší. O některých se ministr zdravotnictví zmínil jako o chronických, tedy problémy jsou s nimi opakovaně. Zda i na ně si ministr zdravotnictví došlápne, není jisté.

„Už jsem psal apel, že pokud by se chyby stále opakovaly, mělo by se to řešit vyřazením ze seznamu akreditovaných laboratoří. Laboratoře dostávají zaplaceno z veřejného zdravotního pojištění, takže by se podle toho měly také chovat,“ dodal v rozhovoru.

Současná situace u nás není dobrá

Za současné situace u nás je dominantní mutace delta, které se říká indická. Podle odborníků u nás převažuje ze 70 až 80 procent. Státní zdravotní ústav podle Blesku informoval veřejnost o tom, že v Jihomoravském kraji je mutace delta plus.

V pondělí se vicepremiér Jan Hamáček za ČSSD nechal slyšet, že na nové mutace koronaviru bude muset vláda zareagovat. Aktuálně ale nemá podle webu žádné informace o tom, že by vláda jakákoliv protiepidemiologická opatření rušila či měnila.

„Vojtěch v rozhovoru také zmínil, že Česko je schopné dosáhnout v září sedmdesátiprocentní proočkovanosti, což je potřebné pro kolektivní imunitu,“ píše Blesk.cz. Vojtěch sám Hospodářským novinám řekl, že dosavadní opatření nebude vláda měnit, pouze se chce zaměřit na přísnější vymáhání a dodržování dosavadních pravidel.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články