Agentura STEM zveřejnila výsledky průzkumu důvěry občanů v jednotlivé instituce. Češi nejvíce věří armádě, nejméně pak členům vlády

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ceska Armada
Zdroj: Shutterstock

Agentura STEM provedla průzkum mezi občany České republiky za účelem zjištění jejich důvěry v jednotlivé instituce. Dle závěrů výzkumu nejvíce lidé důvěřují armádě, a to až v 74 procentech, zatímco nejméně pak členům vlády, kterým důvěřuje pouhých 30 procent dotázaných.

Výzkum byl prováděn agenturou STEM na reprezentativním vzorku 1 018 obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 10. až 20. června 2022.

Souhrnné porovnání s rokem 2021

Výzkum navazuje na dlouholetou tradici, kdy STEM již od 90. let pravidelně zjišťuje, jak lidé v Česku důvěřují jednotlivým institucím. Doposud tyto výzkumy dělala pro jednotlivé oblasti – instituce politické, soudní atd.

Aktuální výzkum se však agentura rozhodla pojmout jinak a vytvořila souhrnné srovnání pro všechny typy institucí s rokem 2021.

 

STEM duvera v instituce

Zdroj: STEM

Jak ukazuje výzkum, tak důvěra v českou armádu (74 %), policii (72 %) a místní (69 %) a krajskou (67 %) samosprávu zůstává srovnatelná s rokem 2021.

Dále občané důvěřují v NATO (58 %) a Ústavní soud (58 %). Co se týče České národní banky, důvěřuje jí 64 % dotázaných, ale je zde patrný 10procentní pokles oproti roku 2021.

Důvěra v Evropskou unii letos stoupla ze 41 na 45 procent. Naopak důvěra ve veřejnoprávní Českou televizi klesla z 48 na 42 procent.

Důvěra ve vládu je nízká a závislá na voličích

„Tradičně velmi nízká je míra důvěry českých občanů v instituce politické výkonné a zákonodárné moci,“ uvádějí autoři výzkumu. Členům vlády dle výzkumu věří 30 % dotázaných, Poslanecké sněmovně 36 %, Senátu 37 % a prezidentovi 37 %.

Oproti roku 2021 se však změnil pohled sympatizantů různých politických stran, a to zejména s ohledem na změnu vládních stran ve Sněmovně.

STEM duvera dle volicu

Zdroj: STEM

V roce 2021 mělo důvěru ve vládu 59 % stoupenců hnutí ANO a 16 % stoupenců ODS. Nyní se logicky pomyslné váhy obrátily. Vládě důvěřuje 75 % voličů ODS a pouze 19 % voličů ANO.

Zdroj: STEM

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články