Aktivisté v Brně vypustili pneumatiky desítkám SUV, v Berlíně se přilepili k asfaltu na dálnici. Společnost je za to nazývá pomatenci či sobci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pichnute kolo
Zdroj: Shutterstock

Aktivisté v Brně se rozhodli bojovat proti ekologickým problémům vypouštěním pneumatik u SUV. Právě ta jsou podle jejich názoru značným problémem pro ovzduší. Celkem 46 vozů bylo skupinou aktivistů vyřazeno z provozu a případem se nyní zabývá policie, která ho hodnotí jako přestupek.

V noci z pondělí na úterý vypustili aktivisté skupiny Tyre Extinguishers desítkám aut pneumatiky. Skupina se k útoku následně přihlásila.

„Brno má s velkými auty své specifické problémy. V roce 2020 tady přejela řidička SUV devatenáctiměsíční holčičku, protože ji ze svého obřího auta neviděla. Na místě byl přitom zákaz vjezdu. Od soudu odešla jen s podmínkou,“ uvedla podle iDNES skupina v prohlášení.

Nějaká vyfouklá pneumatika nikoho nepřesvědčí

Skupina dále uvedla, že v Brně je velmi špatně řešená situace pro cyklisty, kromě toho má město také problémy s veřejnou dopravou. To vše stále nutí lidi používat auta, která ničí životní prostředí. Skupina se k útoku přiznala i na svém twitteru.

K protestu se negativně vyjádřil například Roman Šmucler, který na své sociální síti uvedl: „Asi jako v Praze se vedení města s nimi sejde a vyjádří jim podporu, ne? SUV často mají mámy kvůli dětem, nákupům. Nenávist k rodinám je tak skvěle progresivní věc ve společnosti totálních sobců.“

„Ta pneumatika se může poškodit jen vahou toho vozidla. Takže každá poškozená pneumatika 8 tisíc korun, hezky nasčítat a přes exekutory to z těch pomatenců vytáhnout. Jen ať hezky za tu svou hloupost nadosmrti cálují,“ píše v komentářích na Novinkách paní Nina.

„Nějaká vyfouklá pneumatika ty lidi, kteří mají potřebu ve městech jezdit velkými auty, jistě nepřesvědčí. Během pěti minut mají všechna kola dofoukaná, to by déle čekali i na příjezd policie. Navíc se jedná o přestupek a orgány takové aktivisty musí potrestat. Lidé si sami musí uvědomit, že auta do měst nepatří a velká už vůbec ne,“ myslí si ale uživatel Matěj.

Nejen v Brně

Vypouštění pneumatik v Brně není jediný útok podobného charakteru za poslední dobu. V hlavním městě Německa například v pondělí ráno klimatičtí aktivisté zablokovali na několika místech dálnici.

Hnutí Letzte Generation podle serveru Česká televize stanovilo několik podmínek, za kterých je ochotno s protesty přestat. Patří k nim i ukončení používání fosilních paliv do roku 2030.

Klimatičtí aktivisté se dokonce v mnoha případech přilepili k asfaltu. Jelikož brzdili dopravu nejen pro obyčejná vozidla, ale zdrželi také několik sanitek, policisté je museli z místa mnohdy odřezávat i s kusy asfaltu, popisuje iRozhlas.

„Proč se tam nepřilepili v zimě? To by jim byla asi zimečka. Vůbec bych si jich tam nevšímal a nechal je tam několik dní, ať se pose*ou a poch*ijou. A ve finále by si ty pracky rádi ukousali, aby se dostali domů za maminkou. Svět je na tyhle debily moc měkký,“ myslí si uživatel Petr.

Aktivisté se shromáždili také na náměstí v Londýně, kde požadovali po vládě ukončení používání fosilních paliv, píše The Guardian. Protestní akce se zúčastnili členové skupin Extinction Rebellion, Friends of the Earth a Greenpeace.

„Nesnáším skutečnost, že se těmto idiotům dostává celosvětové pozornosti,“ píše na twitteru pan Erik.

Zdroj: iDNES, Twitter, Česká televize, Novinky, iRozhlas, The Guardian, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články