Albert otevřel první bezodpadovou prodejnu. Šetří lidem peníze a zbytkové jídlo vozí i potřebným

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
albert
Zdroj: Profimedia

Potravinový řetězec Albert se rozhodl skončit s plýtváním. Už několik měsíců testuje svou první takzvaně bezodpadovou prodejnu. Ta se nachází v pražských Nových Butovicích a potraviny tu neskončí v kontejneru, ale prodejna pro ně nachází další využití.

Neprodané jídlo se předává potravinovým bankám. Zbytky potravin, které se běžně v prodejnách vyhazují, končí v místní zero waste kantýně, kde je kuchaři dále zpracovávají. Jak upozorňuje web iDNES, je tento koncept ve světě známý už dlouho a teď konečně dorazil i k nám.

Obchodníci se tímto způsobem snaží pomoci ekonomii i ekologii. Eliminují se zbytky, které se dále mohou využít, sníží se plýtvání potravinami. K tomu dopomáhá nejen bezobalový prodej, ale například i využívání materiálů, které lze použít více než jednou.

Negativní dopady v mnoha oblastech chceme eliminovat

„Potravinové ztráty mají negativní dopad na životní prostředí i sociální situaci a prohlubují změnu klimatu. Proto dlouhodobě a systematicky pracujeme na snižování přebytků v prodejnách a dalším využití neprodaných potravin zejména pro lidskou spotřebu prostřednictvím darů do potravinových bank,“ vysvětluje na webu Albertu Jiří Mareček, ředitel pro komunikaci a udržitelnost obchodů.

Dodává, že se tímto způsobem vyvíjejí přístupy, které zahrnují spolupráci také se záchrannými stanicemi pro zvířata či kompostování a energetické využití přebytků. Jak dále server uvádí, podíl neprodaných potravin se v Albertu několik let pohybuje pod 1,5 % z celkového objemu.

Velkou zásluhu na tom má právě zero waste kantýna, kterou řetězec vybudoval pro své zaměstnance. V té jsou zpracovávány potraviny, které jinak končí v kontejnerech. Podle webu ePeníze k takovým produktům často patří například přezrálé banány, ze kterých díky jejich cukernatosti připravují kuchaři vánočku a peče se z nich i speciální sladký chléb.

Ovoce, které se jinak běžně vyhazuje, ale nabízí prodejna i jinak. „Pokud už ovoce nebo zelenina nejsou ve stoprocentní kvalitě, připravujeme z nich tříkilové bedýnky, které najdou zákazníci u pokladen za přívětivou cenu. Důležitou součástí celého konceptu jsou naši zaměstnanci, kteří se starají o správné vystavení zboží, doplňování a také zmíněné zlevňování,“ uvedl podle tiskové zprávy Mareček.

Ani ve školní jídelně

Díky tomu, že se v kantýně vaří ze zbytků, vyjde tu oběd na 30 korun, což je podle serveru Vitalia méně než v jakékoli školní jídelně. Prozatím je kantýna zavedená pouze pro zaměstnance Albertu. „Přijde mi to jako skvělý nápad a určitě bych ocenil, kdyby se časem podobná kantýna otevřela i pro veřejnost,“ hodnotí pro Přehledně24 pětatřicetiletý Radek z Prahy.

„Od té doby, co víme o bezodpadovém konceptu prodejny, navštěvujeme Albert velmi rádi. Je pro nás důležité šetřit přírodu i peníze. Celá rodina má za to, že by se mělo něco podobného zavést na více místech v ČR,“ svěřuje se padesátiletý Dominik.

Další neprodané jídlo šestkrát týdně předávají pracovníci obchodu potravinovým bankám, které ho díky chladicím dodávkám vozí potřebným, doplňuje iDNES.

„Ovšem snažíme se spíše produkovat tolik jídla, aby ho zbylo co nejméně. Jde hlavně o pečivo, z dlouhodobého sledování a dostupných dat tak umíme napéct přesně tolik pečiva, které se ten den prodá,“ vysvětluje Mareček.

Což lze pozorovat v jakékoliv prodejně Albertu, kde zákazníci vpodvečer mohou vidět prázdné regály na pečivo s upozorněním, že daného druhu bylo k dispozici jen tolik, kolik se skutečně spotřebuje, aby nedošlo k plýtvání. „Chodím nakupovat většinou po práci a je pravdou, že některé pečivo už v regálu prostě není. Ale chápu to, alespoň se s tím neplýtvá,“ potvrzuje tento trend pro Přehledně24 paní Marie z Prahy 4.

Zdroj: Albert, iDNES, ePeníze, Vitalia, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články