Pitím kávy k lepšímu zdraví! Výsledky nové studie jsou velmi pozitivní

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kavova_zrna
Zdroj: Shutterstock

Káva je nejen populárním energetickým nápojem, ale také rituálem, bez kterého si spousta lidí nedokáže představit svůj život. Díky své oblíbenosti si vysloužila také svůj mezinárodní den, který připadl na 1. října. Výsledky nové studie dokazují, že je také zdraví velmi prospěšná.

Mezinárodním dnem kávy byl Mezinárodní organizací pro kávu (ICO) vyhlášen celosvětově 1. říjen. Letošní rok milovníci kávy slaví mezinárodní den kávy již po osmé. Nápad uspořádat první den kávy přinesla společnost ICO v Miláně u příležitosti světové výstavy Expo 2015.

Zázrak jménem káva

European Journal of Preventive Cardiology 27. září publikoval studii s názvem Vliv podtypů kávy na kardiovaskulární onemocnění, arytmie a úmrtnost: dlouhodobé výsledky britské Biobanky. Výsledky studie uvádějí příznivé účinky obvyklé konzumace kávy na arytmii, kardiovaskulární onemocnění a úmrtnost.

Vědci došli k výsledku, že bezkofeinová, mletá a instantní káva, zejména 2 až 3 šálky za den, byly spojeny s významným snížením výskytu kardiovaskulárních onemocnění a úmrtnosti. Mletá a instantní káva, ale ne bez kofeinu, pak byla spojena se snížením srdeční arytmie.

Historie kávy

Kolébkou kávy je východní Afrika, respektive Etiopie a její provincie Kaffa. Je prokázáno, že již v dávných dobách domorodí obyvatelé z této oblasti znali výjimečné účinky kávových zrn a žvýkali je pro povzbuzení těla a duše.

První historické prameny, které se zmiňují o kávě jako o nápoji s výjimečnými účinky, jsou však datovány přibližně do roku 900 před Kristem a jsou spojeny s celou řadou mýtů a legend, píše k historii web Institut kávy.

Káva se začala hojněji pěstovat a šířit po světě až na přelomu 15. a 16. století z dnešního Jemenu, tehdejší Arábie. Do té doby tajemství kávy Arabové úspěšně tajili, a to až do počátku 16. století, kdy vojenská výprava přivezla tureckou kávu z Egypta do Cařihradu, dodává k historii Institut kávy.

Káva se nejprve pila na turecký způsob, a to až do 17. století. První cappuccino se podávalo ve Vídni v 18. století a neslo název Kapuziner neboli káva se smetanou a cukrem, uvádí k historii kávy blog Dáme jídlo.

Zdroj: Oxford Academic, ICO, Twitter, Institut kávy, blog Dáme jídlo

Autor: Evženie Novotná



Související články