Alkohol na vodě? Většina vodáků přísný zákaz pití porušuje. Někteří politici jsou pro jeho zmírnění

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vodak
Zdroj: Shutterstock

Alkohol za volant nepatří. Podobné pravidlo ale platí také pro vodáky, což už tolik lidí neví. V současné době ale zákaz alkoholu pro vodáky někteří politici bojkotují a podpořili návrh pro jeho omezení. Podle hospodářského výboru Poslanecké sněmovny by na lodi mohlo být tolerováno až půl promile alkoholu v krvi.

Pro řadu vodáků je sjíždění řeky spojeno s posezením s přáteli a s půllitrem vychlazeného piva. Mnozí tak nerespektují nastavená nařízení, jiní kvůli nim zase mají problémy, když po požití alkoholu nemohou ihned vyrazit na další cestu.

Proto se politici v současné době radí o tom, zda zákon neupravit a nepovolit vodákům alespoň půl promile. Ne všichni ale s tímto návrhem souhlasí, řada osob si uvědomuje, jak nebezpečné by to mohlo být. Vládní koalice se v tomto ohledu výrazně neshoduje.

Jedno pivo nic nezmění

„Výrazně to nezvyšuje riziko, v případě vodáků, a je to mnohem blíže normálnímu životu. Každý, kdo byl na vodě, to dosvědčí,“ podotkl ministr dopravy Martin Kupka s tím, že by byl pro, aby se jedno pivo vodákům tolerovalo.

S tím souhlasí i přímo někteří vodáci. „Když jedeme s přáteli na vodu, samozřejmě, že se chceme někde zastavit a dát si pořádně vychlazené pivo. Po jednom půllitru necítíme jediný rozdíl, tedy až na to, že si ho zasloužíme a v teplém počasí nás parádně osvěží,“ svěřil se pro Přehledně24 vodák Radim, který sjíždí s přáteli řeky už několik let.

Jenomže někteří politici to vidí jinak. „Když někdo sjede na velký jez a vrazí do člunu, kde jsou děti – dítě vypadne a utopí se, tak následky musí být srovnávány s tím, že šlo o jízdu pachatele s požitím alkoholu,“ míní například poslanec KDU-ČSL Antonín Tesařík.

Lidé pravidla porušují

„V roce 2021 jsme zaznamenali sedm vůdců plavidel, kteří byli pod vlivem alkoholu,“ řekl podle CNN Prima NEWS mluvčí Policejního prezidia ČR David Schön. I z tohoto důvodu jsou někteří členové vlády pro, aby se tolerance zavedla, lidé totiž prý pít ani přes zákony nepřestanou a je snadnější jim v malé míře alkohol povolit.

„Já jezdím s kamarády už několik let na vodu. Sám si alkohol nikdy nedám. I kdyby šlo o jedno pivo, především v horkém počasí může mít pití na člověka pořádný vliv, takže si myslím, že jsou zákony v pořádku. Vím ale, že řada mých kamarádů je porušuje,“ přiznává pro Přehledně24 pětačtyřicetiletý vodák Roman.

S návrhem na zmírnění úplného zákazu alkoholu na vodě souhlasila doposud většina opozice. Prozatím ale celá věc selhává na porovnávání s cyklisty, u kterých naopak alkohol tolerovat chce pouze minimum politiků. Jelikož se oba návrhy řeší společně, není zatím jasné, jaký bude výsledek.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, ČTK, Pij s rozumem, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články