Andrej Babiš k Fialovi: Vaše ministryně to totálně podělala. Já jsem Green Deal vyjednal skvěle

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Bývalý premiér Andrej Babiš si jen tak něco nenechá líbit. Opět to potvrdil ve svém novém dílu pořadu Čau lidi, kde se ohradil proti tvrzení Petra Fialy, že mohl lépe vyjednat dohodu Green Deal. „Sprostá lež, pane premiére. Vy to dobře víte,“ řekl.

Video, ve kterém kritizuje slova svého následníka na postu premiéra, sdílel se svými fanoušky i na své sociální síti. Kromě toho, že se pokusil objasnit své úspěchy, vyčetl naopak řadu věcí české vládě. Nelíbí se mu například souhlas se zákazem spalovacích motorů do roku 2035.

Vládu zkritizoval i v dalších ohledech, například v souvislosti s novým ministrem školství. „Hnutí STAN má očividně smůlu, všichni jsou tam nějak zapatlaní. Ten pan Balaš, nebo jak se jmenuje, v roce 1999 manipuloval s počtem bodů a s diplomem pro pana Rumla,“ rýpnul si.

„To ještě není nic moc, skandální je, že dělal posudek v kauze IPB proti České republice, při které jsme přišli o naši Plzeň, o naše pivo,“ rozčílil se. „Plzeňský Prazdroj teď není v českých rukou, ale mají ho nějací Japonci,“ obvinil Balaše s tím, že se do ušpiněné vlády skvěle hodí.

Green Deal vyjednal podle sebe na jedničku

„Bývalý premiér mohl pro ČR vyjednat lepší podmínky Green Dealu. Kdyby chtěl, mohl ho i vetovat. Nikdy to však neudělal,“ napsal Fiala na svém twitteru. Právě tento příspěvek Babiše pobouřil, a věnoval tak ve svém Čau lidi premiérovi několik nemilých slov.

„Já jsem vyjednal skvěle Green Deal, jenom rámec. My jsme vybojovali s polským premiérem a s ostatními, že závazek snížení emisí je v průměru 55 procent. Takže Česká republika nemá takový závazek, a když bude mít jen 42, je to úplně v pohodě. Nic jsem nepodepsal,“ řekl expremiér.

Dodal, že vina za špatné výsledky je na straně vlády: „Skutečný Green Deal dojednala vaše ministryně Hubáčková. Úplná katastrofa, asi vůbec tomu nerozuměla. Zásadně poškodila Českou republiku. Proč ČR hlasovala pro konec spalovacích motorů v roce 2035? Proč nesplnila, co vy jste sliboval?“ přisadil si.

„Vaše ministryně to totálně podělala,“ prohlásil k věci nakonec, čímž si získal na svou stranu řadu sledujících. Ti ho pod videem obdivují a jsou nadšení, že se konečně někdo dokáže o současné vládě vyjádřit naplno. Babišův facebook se tak proměnil přímo v diskuzní místo.

O příspěvcích i kandidatuře

Babiš vyčetl vládě i neschválení jednorázového příspěvku 6000 korun pro všechny důchodce, který opozice navrhla, zkritizoval její nicnedělání ohledně stoupající inflace a několikrát srovnal návrhy své strany s těmi, které současná vláda předkládá jako klíčové, ačkoli jsou podle jeho slov k ničemu.

Nezapomněl samozřejmě opět promluvit o své kandidatuře na prezidenta, která stále není jistá. Jak již několikrát řekl, konečné rozhodnutí oznámí až na poslední chvíli. Nedávno se ale v rozhovoru pro Novinky nechal slyšet, že je v podstatě na odchodu z politiky, takže kandidaturu zvažuje velmi pečlivě.

Zdroj: Facebook, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články