Opozice požadovala odvolání Hřiba. Hlasování dopadlo pro pražského primátora dobře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek hrib
Zdroj: Alexandr Malachovsky / CNC / Profimedia

Pražská opozice v pondělí navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba, její záměr byl nicméně neúspěšný. Zastupitel Patrik Nacher za ANO odůvodnil návrh tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem. Ten je jedním z hlavních aktérů v kauze Dozimetr a kvůli ní také již před časem rezignoval na všechny své funkce.

Pro Hřibovo odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Následně bylo schváleno, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010, a to firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič.

Ti byli rovněž obviněni ve stejné kauze. Opozici se nicméně nepodařilo odvolání Hřiba, stejně tak se jí nepodařilo ani odvolat náměstka primátora Adama Scheinherra. O odvolání primátora zastupitelé hlasovali v rámci materiálu navrženého opozicí.

Útočí, jak se dá

Kauzu Dozimetr využívá opozice, jak se jen dá. Andrej Babiš už několikrát prohlásil, že je STAN organizovaný zločin, Tomio Okamura se pak opřel i do ministra vnitra Víta Rakušana, který by podle jeho slov měl také odstoupit. V případě odvolání Adama Scheinherra hlasovalo pro 20 z 64 zastupitelů.

„Považujeme za nutné prošetřit uzavírání smluv se subjekty napojenými na osoby obviněné v kauze DPP,“ uvedl k IT zakázkám opoziční zastupitel Tomáš Portlík. Následně dodal, že některé magistrátní zakázky v informatice jsou za poslední roky plné nejasností.

Nelíbí se mu například podezření na dělení zakázek či upřednostňování určitých firem. Nicméně se zdá, že opozici prozatím její snaha nevychází, ani jeden z navržených odvolán nebyl. V souvislosti s kauzou prozatím odstoupil pouze obviněný Hlubuček a dále ministr školství Petr Gazdík.

Jakékoli pochybení Pirátů Hřib odmítá

Zdeněk Hřib se k celé situaci samozřejmě vyjádřil a vzkázal opozici, že s podnikatelem Pavlem Dovhomiljou nemá nic společného. „Nemáme žádný nadstandardní vztah k panu Dovhomiljovi, protože to bylo až za nás, kdy mu magistrát zrušil smlouvu. Ta smlouva byla uzavřena za vlády hnutí ANO v roce 2017,“ řekl.

Opozice to ale vidí jinak. „Těch chapadel mafie pod Piráty je tu mnohem více. Je třeba to projednat a prošetřit,“ prohlásil na zasedání zastupitelstva předseda pražského ANO Ondřej Prokop. Právě na jeho žádost bude proveden důkladný audit.

„Budeme to navrhovat, pokud pan primátor dobře nevysvětlí nové okolnosti, které tady dnes zazněly ohledně IT zakázek. Jsou to poměrně silná tvrzení, že obvinění v kauze Dozimetr byli propojení s IT odborem, který je přímo pod panem primátorem,“ řekl pro Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Pražská drbna, Portál hlavního města Prahy, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články