Ministr Petr Gazdík podal demisi. S trestnými činy nemá nic společného, stýkat se s Redlem ale prý byla chyba

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr gazdik
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík podal demisi a k 30. červnu tohoto roku končí ve své funkci. Skončí také jako místopředseda Starostů a nezávislých. To všechno kvůli jeho možné spojitosti s podnikatelem Michalem Redlem, který je jedním z obviněných v kauze dopravního podniku. Své spojení s Redlem v rámci nezákonných aktivit sice Gazdík popřel, přesto se rozhodl z funkcí odstoupit.

„Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přesto, že se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU,“ napsal politik na svém twitteru.

„V tuto chvíli na mně ulpívá stín, a přestože já sám vím, jak se věci ve skutečnosti mají, a mám svědomí čisté, v politice je důležité i to, jak věci vypadají,“ řekl Gazdík již dříve. A právě i díky tomuto prohlášení ho řada lidí porovnává s Andrejem Babišem.

Na twitteru se totiž objevují názory, že ačkoli Gazdík nic neprovedl, odchází ze svých postů, na druhou stranu obviněný Babiš setrvává. „Gazdík není stíhán, obviněn, natož obžalován. Oznámil rezignaci. Babiš byl roky stíhán, obviněn a už je i obžalován. A nic,“ napsal jeden z uživatelů twitteru.

Stýkat se s Redlem byla chyba

V kauze se podle svých slov Gazdík nijak neangažoval, neměl o ničem nejmenší tušení. Tvrdí, že další vyšetřování prokáže, že nebyl s případem žádným způsobem spojen. Přesto si uvědomuje, že by mohl na STAN přenést pochybení ze strany voličů.

Styky s Redlem považuje za chybu. „Nebo naivitu, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“  řekl podle České televize. Dodal, že demisi podal ke konci měsíce, protože nerad odchází od nedokončené práce.

Ministr vnitra Vít Rakušan už v pátek mluvil s Gazdíkem o tom, že jeho schůzky s Redlem vrhají na STAN špatné světlo. V Otázkách Václava Moravce pak dodal, že ministr nabídl svou rezignaci sám a nikdo s ním o ní předem nemluvil.

„Beru na vědomí rozhodnutí Petra Gazdíka rezignovat na funkci ministra. Děkuji mu za jeho dosavadní práci. Oceňuji jeho krok a beru ho jako výraz změny politické kultury, kterou chce tato vládní koalice uplatňovat. Podle všech dostupných informací není Petr Gazdík ani obviněn, ani vyšetřován,“ zareagoval na sociální síti premiér Petr Fiala.

Vzhledem ke stabilizaci situace je Gazdíkův krok podle politiků i veřejnosti na místě, podle některých ale opět dojde k destabilizaci samotného resortu, neboť během Gazdíkova působení došlo ve školství k několika zásadním událostem a plánovaným krokům. Připomeňme například audit na půdě Cermatu, nebo plán zrušit povinnou výuku druhého cizího jazyka.

O tom, kdo Petra Gazdíka ve funkci nahradí, se prozatím jen spekuluje.

Zdroj: Česká televize, Seznam zprávy, Novinky, Twitter, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články