STAN má další problémy. Hnutí prověřuje dary obdržené v posledních letech

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Rakusan Vit
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Kauza netransparentního podnikání pražského dopravního podniku nabývá stále větších rozměrů. Nejvíce se svízelná situace odráží v hnutí STAN. Nejprve se zjistilo, že je do ní zapleten jeden z jeho členů. Nyní se zase ukázalo, že další ze zadržených měl politické hnutí sponzorovat. To teď zpětně kontroluje své financování.

Razie v Dopravním podniku hl. města Prahy proběhla ve středu. Policie poté zahájila trestní stíhání třech podezřelých osob. První z nich byl dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hluboček, o jehož rezignaci jsme informovali zde.

Dalšími dvěma obviněnými jsou podnikatel Zakaríju Nemraha a lobbista Michal Redl. A právě druhý jmenovaný má mít rovněž určité vazby na politické hnutí STAN.

Redl měl STAN posílat peníze

Podle zpravodajského webu Lidovky měl být jedním ze sponzorů strany. Vyplývá to alespoň z policejního dokumentu, který má mít web k dispozici.

„Vedle možného dílčího obohacení uvedených podezřelých osob měla být společným jmenovatelem obou způsobů páchání snaha o protiprávní získání finančních prostředků z majetku DPP, (…) jež měly být primárně určeny na sanování nákladů, které měl vynaložit pan Michal Redl na volební kampaň politického uskupení STAN,“ napsal zpravodajský server.

Rakušan to nejprve popřel, poté přiznal

Předseda hnutí Vít Rakušan ještě nedávno tuto informaci popíral. „To naprosto odmítám. Nechal jsem si velmi podrobně projít financování STANu za období mého předsednictví. Absolutně žádný dar od pana Michala Redla není,“ řekl Seznam Zprávám.

Krátce nato ale zveřejnilo hnutí tiskovou zprávu, ve které připouští, že peníze od zatčeného zlínského podnikatele zřejmě přece jen přijalo.

„Kombinovaná prověrka dnes zjistila dar ve výši 300 tisíc korun z roku 2020 od soukromé osoby, která spoluvlastní firmu s jinou soukromou osobou, která má trvalé bydliště na stejné adrese jako Michal Redl. Finanční dary spojené se stíhaným podnikatelem Michalem Redlem hnutí STAN vrátí,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Nejedná se o statisíce, ale zřejmě o téměř milion

Podle Lidovek to ale zdaleka není všechno. Podle výše zmíněného policejního dokumentu mělo hnutí obdržet dalších půl milionu korun, a to od Redlova otce. Dalších 200 tisíc pak mělo přijít od firmy, ve které zlínský lobbista nějakou dobu působil.

Situace kolem hnutí STAN přirozeně hýbe celou českou vládou. Nejvýrazněji si žádají vysvětlení přirozeně Piráti, kteří šli s hnutím STAN do voleb v koalici. Jejich předseda Ivan Bartoš se chce v nejbližší době sejít s Vítem Rakušanem a celou kauzu detailně probrat.

Zdroj: Lidovky, Seznam Zprávy, Starostové a nezávislí, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články