Andrej Babiš o mimořádném projevu premiéra Fialy: Úplně zapomněl říci, že má ve vládě organizovaný zločin

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Včera večer přednesl premiér Petr Fiala k českému národu mimořádný projev. V tom se věnoval energetické krizi a válce na Ukrajině. Už v začátku avizoval, že bude proslov zaměřen především na ekonomická a politická témata. To také dodržel, ne všem se ale zavděčil. Ze strany opozičních politiků se dočkal po proslovu silné kritiky.

„Rusko vede války dvě, první je vojenská a týká se území Ukrajiny. Druhou je morálně ekonomická válka a jejím cílem jsou země západního světa, tedy i Česká republika.“ Těmito slovy Fiala svůj proslov začal. Hned přešel k tématu zdražování plynu v souvislosti s ruskou ropou.

Od toho se dále přesunul k celkovému řešení energetické krize. „Od konce zimy se vláda velice intenzivně věnuje zajištění plynu – tuzemská kapacita je naplněna ze dvou třetin. Pokud by tedy došlo na krizový scénář, budeme schopni zabezpečit všechny domácnosti,“ ujistil.

Energeticky suverénní republika

Ohledně energetické situace mluvil Fiala poměrně dlouho. Řekl, že se Česká republika musí v budoucnu stát energeticky suverénním státem. Česko chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ sdělil svůj plán, jak toho docílit.

„Hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika, která bude schopna sama vyrobit maximum energie za přijatelné ceny, v případě dovozu plynu a ropy se bude schopna sama suverénně rozhodnout od koho a za kolik. Potrvá to minimálně 2 až 5 let a budeme mezitím čelit nejistotě dodávek a vysokým cenám, které jsou výsledkem závislosti na Rusku,“ objasnil.

Jeho slova nezůstala bez odezvy. Pro iDNES se v rozhovoru rozčílil například Andrej Babiš. „Kupovat znovu zpět od oligarchů elektrárny za násobky jejich ceny, to je nesmysl. Takový krok je absolutně nereálný,“ řekl. Kritikou nešetřil ani v dalších směrech.

Zapomněl se zmínit o řadě věcí

Babiš zkritizoval Fialu i v mnoha dalších ohledech. Mimo jiné se mu nelíbilo, že se o projevu mluvilo jako o mimořádném, ačkoli vlastně o ničem mimořádném Fiala neinformoval. „To nebyl žádný projev k národu, to byla nepovedená tiskovka čtená z papíru, kde zopakoval samé lži,“ řekl pro Českou televizi.

„Byl to projev o ničem a lidé se nic nedozvěděli,“ řekl. „Ten projev byl úplně zbytečný. Musím ale říci, že pan Fiala je velký lhář. Lhal k inflaci i zadlužení, lhal i o energetické závislosti. ČEZ privatizovala v minulosti ODS a ČSSD,“ pokračoval v kritice.

Na závěr pak expremiér řekl, že se Fiala absolutně nevyjádřil k aféře Dozimetr, kvůli které odstoupili z funkcí Petr Hlubuček a ministr školství Petr Gazdík. „Úplně zapomněl říci, že má ve vládě organizovaný zločin. Budíček, pane premiére!“ vzkázal Fialovi i na svém facebooku.

Zdroj: Vláda České republiky, Novinky, iDNES, Twitter, Česká televize, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články