Andrej Babiš, Miroslav Kalousek či Tomio Okamura kritizují jednorázový příspěvek rodinám

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ve středu 27. dubna oznámila vláda na tiskové konferenci, že schválila jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun na každé dítě v domácnosti, která nepřesáhne s čistým ročním příjmem jeden milion korun. „Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, ale plošná opatření nemají smysl,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. K příspěvku se okamžitě vyjádřila i opozice, která kritizuje například to, že příspěvek není promyšlený či že přijde pozdě.

Příspěvek je dle některých populistický a nedomyšlený. Jiní by příspěvek rozšířili o skupinu studujících dětí do 26 let.

ANO příspěvek podpoří, ale má výhrady

Hnutí ANO dle předsedy Andreje Babiše s chaotickým krokem vlády úplně nesouhlasí. Vláda by se dle něj měla inspirovat například Německu, kde dali 100 eur na každé dítě všem rodinám.

„My to podpoříme, ale musí vláda vysvětlit, jak to udělá. Oni to nevědí, není to promyšlené. Je to jen signál, který nemá reálné obrysy. Způsob, který navrhují, je technicky nereálný. Stát nemá k dispozici žádná data o finanční správě. Neví se, jak rodiny budou nárok dokladovat,“ prohlásil po jednání stínové vlády šéf ANO Andrej Babiš.

Také vyjádřil obavy, aby příspěvek nezůstal v rovině populistických slibů, kdy by jej vláda nebyla schopna dotáhnout do konce. Jak ale uvedl deník iDNES, podobný příspěvek navrhoval nedávno i Babiš. Ten však chtěl dát jednorázový příspěvek seniorům, kteří jsou naopak jeho voličskou základnou.

K příspěvku se vyjádřili i další

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se do vlády Petra Fialy pustil, že jedná populisticky a uplácí své voliče.

„Kdybychom to těm dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu, který ty samé děti budou muset splácet i s krvavým úrokem. S touhle falešnou podporou rodin se nikdy nesmířím,“ napsal na svém twitteru.

Dále tepal vládu za to, že se jedná o uplácení voličů před komunálními volbami, které se mají konat 23. a 24. září.

Mimo jiné se k příspěvku vyjádřil ve svém videu na facebooku Tomio Okamura.

Ten uvedl, že SPD považuje tento příspěvek za nedostatečný, ale podpoří jej s tím, že je lepší něco než nic. SPD však připraví své vlastní návrhy.

Návrh je dle nich totiž diskriminační, protože nepočítá s rodinami, které mají starší studující děti. Chtěli by tedy, aby příspěvek dostaly rodiny se studujícími dětmi do 26 let a rodiny se zdravotně postiženými dětmi. Dále ve videu uvádí že vláda činí nesystematické kroky.

Ačkoli rodiny příspěvek vítají, současně jej také kritizují jako nedostatečnou pomoc v této složité době. Nehledě na to, že kromě studujících nad 18 let příspěvek nepočítá například s dětmi, které by se měly teprve ke konci roku narodit. Tito rodiče tak na tento jednorázový příspěvek pravděpodobně mít nárok nebudou.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, iDNES, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články