Andrej Babiš přemýšlí o nouzovém stavu. Projednávají se opatření, která nejsou specifikována

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš oznámil, že ministerstvo zdravotnictví připravuje opatření, která nejsou blíže specifikována. I ta ale musí být schválena vládou. Zároveň Babiš nepotvrdil, že by mělo dojít k omezení hromadných akcí.

V pátek vláda zasedne a Babiš nevyloučil ani nouzový stav. „V pátek přijmeme nějaké další opatření, které bude omezovat kontakty, ale nebude to lockdown,“ uvedl Babiš. „My jsme připraveni, všechno funguje. Fungují protilátky, takové ty koktejly,“ doplnil.

Přišla už regionální opatření, především na Moravě

Ve středu se sešli zástupci krajských hygienických stanic společně s ministerstvem zdravotnictví. Na této schůzce padlo rozhodnutí, že mimořádná opatření, která se budou týkat hromadných akcí, bude vydávat ministerstvo zdravotnictví, a to plošně.

Během posledních dvou dnů přišly dva nejpostiženější regiony s opatřeními, která navrhovali hejtmani a zástupci vlády. Jednalo se také o možném přijetí nouzového stavu. V úterý se shodli hejtmani s vládou, že nouzového stavu zatím není třeba.

Kraje tak mohou opatření řešit podle svého uvážení a také na základě pandemického zákona, nutné je pohlížet i na stav nebezpečí. K situaci se vyjádřilo ministerstvo vnitra, které uvedlo, že k vyhlášení nouzového stavu nejsou splněny požadavky uvedené v zákoně.

Termín podání posilující dávky se měnit nebude

Andrej Babiš ale vyhlášení nouzového stavu nevyloučil. Bylo by však nutné spojit se s kraji, které by si vyhlášení samy přály. Nebude se krátit termín podání posilující dávky. Původní doba je šest měsíců, která zůstává v platnosti.

Nápad ale byl podávat ji od prosince, avšak kvůli IT systémům to podle Babiše nejde. Koronavirus v České republice nabírá velmi rychle na síle a vypadá to, že opatření budou jen přibývat.

Ministerstvo zdravotnictví neustále přidává nová a nová opatření. Situace v Česku je stále vážnější, mnoho lidí končí v nemocnici s těžkým průběhem covidu. Lidé stále musí nosit respirátory ve vnitřních prostorách, možné ale je, že se budou muset nosit také venku, pokud se bude koronavirus pořád šířit.

Zdroj: novinky.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články