SPD chce zažalovat vládu. Okamura odmítá diskriminaci neočkovaných

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Povinné očkování lidí nad 60 let. Povinné očkování pro všechny, kdo pracují ve zdravotnictví a v sociálních službách. O takových úpravách nařízení v současné době jedná vláda a prozatím to vypadá, že většina úřadů je pro. Ačkoli mnozí lidé se proti tomu bouří.

Mnozí by dokonce rozšířili povinné očkování na všechny s výjimkou těch, kteří ze zdravotních důvodů být očkováni nemohou. Takový názor vyjádřil například ředitel jihlavské nemocnice. Ta už souhlas s novým návrhem vládě dala včera okolo třetí hodiny odpolední.

Jenomže podle mnohých už to, že neočkovaní lidé nemohou ani do obchodů s výjimkou potravin, je velká diskriminace. Tomio Okamura a jeho strana SPD dokonce chtějí zajít tak daleko, že vyhrožují vládě žalobou.

Analýza právníků

Okamura uvedl, že chce na stát uvalit žalobu za diskriminaci neočkovaných. „Odmítáme diskriminaci neočkovaných,“ vyjádřil se jasně. Stejně tak odmítl i povinné očkování pro kohokoli. „Je naopak třeba řešit uznávání protilátek,“ dodal.

„V tuto chvíli to analyzují právníci, v nejbližší době zveřejníme, o jakou žalobu se bude jednat,“ uvedl Okamura. Zároveň zkritizoval, že soudy prozatím neudělaly žádný postup v žalobě SPD z 1. září, která se týkala opatření ve školách. Zda s touto žalobou bude jednání rychlejší, není jasné.

Politická strana Tomia Okamury na úterní řádné schůzi navrhovala mimořádný bod s názvem „Diskuse o nepřijatelných opatřeních souvisejících s covidovou situací, která jsou neúčinná a hrubě porušují práva občanů“. K jakým výsledkům se ale nakonec dospěje a jaký vliv to bude mít na rozhodnutí vlády?

Rozdávání respirátorů a vitamínu D

Okamura bohužel nedokázal odpovědět na dotaz, jak jinak než očkováním pomoci občanům nad 60 let, kteří ho odmítají. Jedině, pokud bude povinné, mohou být v bezpečí. On ale místo toho mluvil o rozdávání respirátorů a vitamínu D, který by měl pomoci dokonce ještě lépe.

Ačkoli se celá řada politiků i lékařů shodla na tom, že je to nesmysl, mnozí zastávají Okamurův názor, že jde o diskriminaci neočkovaných a že vláda by nikoho neměla do něčeho takového nutit. Přesto se ale zdá, že minimálně některé skupiny obyvatelstva jednoduše nebudou mít jinou možnost.

Vláda uvažuje také o tom, že by očkovaní dvěma dávkami měli certifikát platný pouze na půl roku, a tedy by časem byli občané České republiky donuceni i k vakcinaci dávkou třetí. To se také mnoha lidem nelíbí a podle jejich názoru není žaloba úplně od věci.

Zdroj: idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články