Andrej Babiš se nezúčastní jednání o nedůvěře. Prý o schůzi ani nevěděl. ANO tvrdí, že nejde o kampaň

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Už podruhé v tomto volebním období se sejde Sněmovna, aby hlasovala o nedůvěře vládě. Hlasování svolalo hnutí ANO, které odmítá, že by jednání jakkoli souviselo s prezidentskými volbami, ve kterých kandiduje lídr hnutí Andrej Babiš. Ten sám navíc na jednání o nedůvěře nedorazí.

„Poslanecký klub hnutí ANO se jednomyslně shodl, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy,“ uvedla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová na svém facebooku. O kampaň podle jejích slov rozhodně nejde, s Andrejem Babišem totiž údajně situaci ani hnutí neprobíralo.

„My jsme reagovali na situaci, která nastala, bezprostředně, já bych to nespojovala. Nechme to na občanech, ať si vyberou svého kandidáta na Hrad. Žádná taková taktika v tom není,“ uvedla podle Seznam Zpráv.

Babiš na jednání nebude

Úterní jednání k hlasování o nedůvěře proběhne bez přítomnosti Andreje Babiše. Podle Schillerové se na tom dohodli, aby nemohli koaliční poslanci říkat, že bývalý premiér zneužívá Sněmovnu pro svoji kampaň. Mluvčí ANO Vladimír Vořechovský pak pro Novinky upřesnil, že šéf ANO dorazí jen na samotné hlasování.

„Ne, já se toho nezúčastním. Ani jsem nepodepsal žádost o svolání mimořádné schůze. Já vlastně vůbec nevím, že je svolána schůze,“ řekl k situaci Babiš. Podle politologů je téměř nepřípustné, aby se lídr strany, která hlasování o nedůvěře svolala, nakonec schůze neúčastnil.

„To nemá ve světě obdobu, vůbec si nedokážu představit, že by se to mohlo stát někde jinde. Svědčí to o tom, jaký charakter má Babišovo ANO,“ řekl Novinkám politolog Ladislav Mrklas z Cevro institutu.

Kampaň je to tak jako tak

I když se Babiš sám hlasování nezúčastní a tvrdí, že o schůzi neměl ani ponětí, podle většiny politiků jde o kampaň tak jako tak. „Hlasování o nedůvěře vládě mezi 1. a 2. kolem prezidentských voleb by mělo být Andreji Babišovi započítáno jako náklad prezidentské kampaně,“ myslí si například Markéta Pekarová Adamová.

Naopak zástupci hnutí SPD jsou s vyvoláním hlasování spokojeni, kritiku ANO si ale přesto Tomio Okamura na svém facebooku neodpustil. „Fialova vláda škodí České republice,“ uvedl.

„Budeme hlasovat pro nedůvěru vládě. Hnutí SPD přišlo s tímto návrhem v tomto volebním období opakovaně, naposledy počátkem prosince. Hnutí ANO ale tehdy odmítlo připojit potřebné podpisy svých poslanců k našim 20 poslancům a přicházejí s tímto návrhem teprve nyní,“ doplnil.

Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, Novinky, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články