Hnutí ANO vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Jasná kampaň, rozčilují se zástupci kabinetu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Hnutí ANO rozhodlo o tom, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě premiéra Petra Fialy. V úterý odpoledne to novinářům sdělila šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Vzhledem k tomu, že šéf ANO Andrej Babiš kandiduje na prezidenta, podle vládních zástupců jde o jasnou kampaň. Schillerová ale tvrdí, že to není pravda.

„Poslanecký klub hnutí ANO se jednomyslně shodl, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy. Koalici jsme upozorňovali, že chceme jednat jen o zcela zásadních tématech – nedostatek léků, nadstandardy ve zdravotnictví, chystané zvyšování daní, cenzura… A opět byli proti,“ napsala Schillerová na svém facebooku.

Dodala, že ani jeden z navrhovaných bodů nebyl zařazen na program schůze a žádný ministr ani nevystoupil. Kdyby prý koalice arogantně opozici neignorovala nebo v lepším případě problémy rovnou řešila, k hlasování o nedůvěře dojít nemuselo.

Jasná kampaň

Podle Novinek Schillerová ve vyjádření pro novináře uvedla, že podpisy poslanců, kterých je ke svolání mimořádné schůze zapotřebí 50, bude mít sesbírané do 2 dnů. K hlasování o nedůvěře vlády tak dojde pravděpodobně mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb.

To se samozřejmě nelíbí vládním zástupcům. „Hlasování o nedůvěře vládě mezi 1. a 2. kolem prezidentských voleb by mělo být Andreji Babišovi započítáno jako náklad prezidentské kampaně,“ uvedla na twitteru například šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Miroslav Kalousek na její slova reagoval tím, že pokud lidé zaberou, do druhého kola se Babiš nedostane a nebude potřeba podobné problémy řešit. Jako kampaň pak vnímá hlasování o nedůvěře i premiér Petr Fiala.

„Opozice má samozřejmě právo svolávat hlasovaní o nedůvěře vládě kdykoliv. Vzhledem k tomu, jaké je rozložení sil v Poslanecké sněmovně, se ale jen těžko ubránit dojmu, že se opoziční hnutí snaží o jakousi prezidentskou kampaň na úkor parlamentu,“ uvedl na twitteru.

Škodící opozice

Podle Aleny Schillerové rozhodně o kampaň nejde. Podle Seznam Zpráv uvedla, že s Babišem hnutí situaci vlastně ani neprobíralo. „My jsme reagovali na situaci, která nastala, bezprostředně, já bych to nespojovala. Nechme to na občanech, ať si vyberou svého kandidáta na Hrad. Žádná taková taktika v tom není,“ uvedla.

Ani u občanů se ale hnutí ANO velkého zastání nedočkalo. „Prostě pořád za každou cenu jednání Sněmovny zdržovat, odsouvat, bojkotovat, obstruovat, jen aby se nic nestihlo a mohli jste potom obviňovat vládu, že nic neudělala. Takto škodící opozici naše země ještě nikdy neměla,“ myslí si jeden z uživatelů na twitteru.

„Vám nejde o žádná zásadní témata. Jediné, o co jde, je, že vás šéf milostivě přitáhne do Sněmovny a udělá si tam předvolební exhibici. Jen si to užijte. Vláda důvěru samozřejmě má a AB prezidentem stejně nebude,“ vzkázal pak Schillerové další sledující.

Zdroj: Novinky, Facebook, Twitter, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články