Andrej Babiš: Ukrajince tu potřebujeme, nemyslím si ale, že přijde nějaká zásadní migrační vlna

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
andrej babis
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Válečný konflikt na Ukrajině je podle mnoha českých politiků prakticky jistotou. Na hranicích se shromáždilo zhruba 100 000 ruských vojáků a Česká republika se už teď připravuje na nejhorší. V rozhovoru pro Radiožurnál o tom, co může Česko pro Ukrajinu udělat, promluvil Andrej Babiš.

Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Tak zní slova premiéra Petra Fialy. S tím souhlasí právě i Babiš. Na dotaz, zda o tom společně ale politici mluvili, řekl: „Ne. Nebyli jsme v kontaktu, ale myslím, že tady je to jasná pozice i opozice, která samozřejmě podporuje stanovisko koalice.“

Akční musí být celá Evropa

Podle expremiéra by v současné chvíli měla být akční především Evropská rada. „Já osobně jsem velice překvapen a je mi líto, že diplomatické rozhovory na nejvyšší úrovni nedopadly, protože to skutečně nevypadá dobře,“ říká. Dodal, že by podpořil co nejsilnější sankce proti Rusku.

Že by měla proti Rusku Evropa bojovat především ekonomickými sankcemi, o tom promluvil již před několika dny i ministr zahraničí Jan Lipavský. Co se týče problémů s migrační vlnou Ukrajinců, které se Česká republika obává, odpověděl Babiš, že se nic takového nejspíš nestane.

„Česká republika má velký problém, že nemáme lidi na práci tady. Všude jsou u nás Ukrajinci a my je potřebujeme, máme nejnižší nezaměstnanost. Já si ale nemyslím, že vznikne nějaká zásadní vlna,“ řekl s tím, že pokud by se tak náhodou stalo, je na státu, aby celou situaci zvládl, jak nejlépe to půjde.

Zdroj: iRozhlas, Radiožurnál, Český rozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články