Babiš znovu předsedou ANO. Členové respektují, že vede hnutí autoritativně, míní politolog

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Hnutí ANO má nového předsedu. Lépe řečeno staronového. Není jím nikdo jiný než Andrej Babiš. Ten byl zvolen velmi přesvědčivou většinou, avšak nikoliv tak drtivou jako před dvěma lety. Na sněmu delegátů se spíše než vnitrostranické záležitosti řešila současná vládní koalice.

Hnutí ANO bylo založeno roku 2011 Andrejem Babišem. V pátek 11. února 2022 se konal šestý celostátní sněm tohoto politického uskupení. Tentokrát byla na programu volba předsedy strany a místopředsedů.

Počet hlasů s léty klesá

Funkci předsedy hnutí ANO obhajoval Andrej Babiš. Neměl však proti sobě žádného protikandidáta, nikoho tak příliš nepřekvapilo, že byl nakonec zvolen.

„Znovuzvolení Andreje Babiše předsedou hnutí ANO asi nikoho nepřekvapilo, byl jediným kandidátem na tuto funkci. Vznik politického hnutí byl nápad Andreje Babiše, který mu dodal nejen potřebné finance, ale i hlavní cíl činnosti – dostat svého předsedu k moci,“ komentuje pro Přehledně24 Babišovo zvolení politolog a historik Vladimír Srb z Vysoké školy politických a společenských věd v Kutné Hoře.

Ten připomíná, že hnutí od svého vzniku dodnes nefunguje jako standardní politická strana či hnutí, hlavní slovo má vždy jeho předseda.

„Například kandidáty na členy vlády nevybíralo primárně vedení hnutí ANO, ale přímo předseda, i proto jsme byli svědky zvýšené frekvence výměny ministrů. Nešlo jen o čtyři výměny ministra zdravotnictví v průběhu devíti měsíců, ale například i o tři výměny ministra spravedlnosti za deset měsíců, včetně krátkého působení plagiátorky Taťány Malé. Andrej Babiš vede hnutí autoritativně a členové hnutí jeho vůdcovskou roli plně respektují,“ říká Srb.

Pokles hlasů

Přestože byl Babiš znovu zvolen, je všem je patrné, že u něj dochází k dlouhodobému poklesu v počtu získaných hlasů.

Zatímco v roce 2015 získal 100 % odevzdaných hlasů, v roce 2017 to bylo 95 % a o dva roky později pro něj zvedlo ruku 86,5 procenta hlasujících. Letos získal Babiš 80 % z odevzdaných hlasů.

Noví místopředsedové

Babiš rovnou upozornil své spolustraníky, že je to naposledy, kdy se uchází o tuto funkci. Při příštích volbách, které nastanou roku 2024, si budou muset zvolit už jiného předsedu. Zda to bude kvůli jeho případné kandidatuře na prezidenta, ale neupřesnil.

Místo kritické diskuze kritika vlády

Jako další se volil 1. místopředseda. Tím byl zvolen Karel Havlíček. Ten dokonce přesvědčil 88 % přítomných hlasujících. Dále byli zvoleni čtyři místopředsedové hnutí. Na ty kandidovali Radek Vondráček, Richard Brabec, Alena Schillerová a Ivo Vondrák. Všichni byli nakonec zvoleni.

Na sněmu zazněly kritické hlasy, ale nemířily dovnitř strany, ale spíše ven, především pak na současnou vládu Petra Fialy. Babiš se o jejím působení zmínil už ve svém projevu.

„Sáhli na platy lidem, obrali učitele, nepedagogické pracovníky, vojáky, hasiče, policisty, hygieniky, lidi na úřadech práce a další státní zaměstnance, i když slibovali, že to neudělají. Svou zkorumpovanou DNA pětikoalice nezapře,“ prohlásil dle Aktuálně.cz na sněmu.

S jedinou kritikou na sněmu vystoupil primátor Ostravy Tomáš Macura, který právě letos skončil jako jeden z předsedů hnutí. Z jeho projevu vyplynulo, že podle jeho názoru chybí v hnutí konstruktivní debata a vnitřní diskuze, která by například dokázala zrevidovat neúspěch ANO v letošních volbách.

Dorazil i Faltýnek

Babiš k debatě několikrát vybízel. Sám zkritizoval některé své kolegy, že jsou během let málo aktivní a „proberou“ se vždy až před volbami. Nikoho však konkrétně nejmenoval.

Na sněmu se objevil také Jaroslav Faltýnek, který byl v poslední době považován za téměř nezvěstného. Andreji Babišovi předal svůj obraz a zároveň odmítl kandidovat na funkci místopředsedy.

Zdroj: Přehledně24, Seznam Zprávy, Aktuálně.cz

Autor: Markéta Mladá



Související články