ANO dostalo několik nabídek k dohodě. Neshody ve Sněmovně pokračují

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
karel havlicek
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Karel Havlíček v úterý znovu bojoval o místo posledního místopředsedy dolní komory, ale neúspěšně. Považuje to za vizitku pětikoalizace, jak sdělil ČTK. Sněmovna se zatím nemůže na ničem domluvit, přestože Alena Schillerová měla k dispozici dohody od koaličních poslanců. Žádná z nich se totiž nezrealizovala.

„Rozhodně nebudeme přistupovat na žádné výměnné obchody za posty, výměnou za poslušnost,“ reagovala dle serveru iRozhlas ve sněmovně Schillerová.

Sněmovna se v novém složení nemůže shodnout na žádných důležitých aspektech. Některé poslance rozčílil například postup poslanců ANO, když se projednával návrh na odklad účinnosti nového stavebního zákona.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj a šéfka poslaneckého výboru pro regionální rozvoj Klára Dostálová se na svém facebooku už v listopadu minulého roku vyjádřila v tom smysl, že není třeba posouvat účinnost nového stavebního zákona.

Novinky.cz pak upozornily, že nezvolení Havlíčka šestým místopředsedou je reakcí pětikoalice právě na neprojednání stavebního zákona na předchozí schůzi. Do karet poslancům pětikoalice hrálo prý také to, že bylo přítomno dostatačné množství vládních poslanců.

Poslanci chtěli zrušit místo šestého místopředsedy

Poslanci uvažovali o tom, že se zruší pozice šestého místopředsedy Sněmovny. Nakonec se konala tajná volba. V té neuspěl již zmíněný Karel Havlíček ani Tomio Okamura.

Dle dřívějších dohod by ale křeslo mělo patřit právě Havlíčkovi, jelikož jedno křeslo bylo přislíbeno právě hnutí ANO, jehož je tváří. Ačkoliv teď kandidoval, dříve to nebylo možné, protože byl členem vlády Andreje Babiše.

„Výsledek není překvapivý, je to vizitka pětikoalice. Jasně jsem řekl, že nebudeme posty handlovat za poslušnost, zákony nebo jiné pozice. To je pro mě nepřekročitelné. Odmítám měnit špatnou docházku pětikoalice do Sněmovny za křeslo, které jim navíc nepatří. O nic nebudeme prosit, za minulé vlády to bylo 3:3, nyní 5:1. To mluví za vše,“ sdělil Havlíček ČTK.

Marek Benda z ODS má ale na situace jiný názor. „My jsme nic neblokovali, my jsme se těch voleb normálně zúčastnili, nebyly to žádné odnesené lístečky, které bychom chtěli kontrolovat. Bohužel asi v této situaci prostě kandidát na místopředsedu Havlíček nemá podporu koaličních poslanců, a ty hlasy nezískává,“ nechal se slyšet Benda v pořadu Události, komentáře. České televize, jehož byl 26. ledna hostem.

„Zatímco vládní koalice vytvořila pro Piráty, kteří mají pouze čtyři poslance, nové místo místopředsedy Sněmovny navíc, tak SPD s pětinásobným počtem poslanců není umožněno adekvátně zastupovat své voliče,“ uvedl Havlíček pro ČTK.

K situaci se vyjádřil pro ČTK také Okamura, jenž si myslí, že je to právě koalice, která nerespektuje výsledky voleb. „V každém případě považuji za důležité, aby součástí debaty bylo i nastavení korektních vztahů pro fungování Sněmovny,“ napsal redakci.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz, iRozhlas, Facebook, Události, komentáře

Autor: Raina TomanováSouvisející články