ANO je prounijní globalistickou stranou, tvrdí Okamura. SPD kritizuje návrh zákona o obecném referendu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomio Okamura
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V Poslanecké sněmovně se již potřetí objevil návrh na přijetí obecného referenda. Tentokrát jeho pravidla sepsali zástupci hnutí ANO, kteří v minulosti odmítli přijmout referendum navrhované hnutím SPD.

Všelidovým hlasováním by lidé nesměli schvalovat a rušit právní předpisy ani ratifikovat a vypovídat mezinárodní smlouvy, které přenášejí národní pravomoci na mezinárodní organizace nebo instituce, uvádí server Česká justice.

To znamená, že by lidé nemohli zasahovat do členství České republiky například v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Neměli by také právo mluvit do soudní moci, do ustanovování kandidátů do funkcí a do jejich odvolávání či do působnosti České národní banky.

Referendum ano, ale za určitých podmínek

V minulosti se hnutí ANO postavilo k referendu negativně. Poprvé v roce 2016 Babiš odmítl nápad referenda o EU. „Dělat referendum o vystoupení ČR z EU by pro nás bylo zničující,“ uvedl tehdy podle iDNES.

Podruhé se pak postavil proti referendu, jehož pravidla sepsali zástupci SPD v roce 2018. Tehdy Babiš podle serveru Aktuálně uvedl, že referendum by bylo v ČR v pořádku, nesmí nicméně být o zahraničních věcech a daních.

Česká televize pak připomněla, že pro byli pouze komunisté. K prosazení referenda nestačilo ani slovo samotného prezidenta.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Stejně jako se kdysi postavil Babiš proti SPD, postavil se v současné situaci Tomio Okamura proti návrhu o referendu hnutí ANO.

„Když dva dělají totéž, není to totéž! Hnutí ANO vypracovalo návrh na uzákonění obecného referenda, ale podle tohoto návrhu by lidé NEmohli rozhodovat v referendu o členství České republiky například v Evropské unii a Severoatlantické alianci,“ napsal na svém facebooku.

Připomněl, že v případě návrhu ze strany SPD se proti předloze postavila Fialova vláda i ANO. „Tady vidíte zcela jasný rozdíl mezi SPD a ANO. Hnutí ANO je prounijní globalistickou stranou, zatímco SPD je vlastenecké hnutí zastávající konzervativní hodnoty,“ napsal dále Okamura.

V komentářích se setkal sice s podporou mnoha voličů, někteří lidé ale mají k jeho slovům výhrady.

„Pan Okamura si tady hraje na spasitele. Ale musí přece dobře vědět, že pouze referendum nestačí. Je to běh na hodně dlouhou trať. A zatím zcela nereálný,“ napsala paní Naďa.

„K čemu by to SPD bylo? Jste pořád opozice a nevypadá to, že byste někdy v blízké době byli u moci. Stejně by ta referenda byla úplně k ničemu. Minimálně členství v NATO je nejlepší bezpečnostní záruka a v aktuální situaci jsme bez unie hospodářsky v kýblu,“ myslí si pan Jakub.

Zdroj: Česká justice, iDNES, Facebook, Česká televize, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články