Arenberger: Obchody otevřeme nejpozději 3. května

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Profimedia

V pořadu Nový den televize CNN Prima News ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) řekl, že podle všeho směřujeme k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději začátkem května. Dle jeho slov ve čtvrtek vláda sestaví uvolňovací plán na květen.

„Vše směřujeme k tomu, aby do konce dubna bylo možno uvažovat o otevření obchodů, nejpozději od 3. května. Ještě je to rozpracováno,“ řekl Petr Arenberger pro pořad na CNN Prima NEWS.

Již v pondělí, podle slov ministra zdravotnictví, vláda představila rozvolňovací plán od 26. dubna. Podle jeho vyjádření se na tom nic nemění a vše zůstává tak, jak je. „Na 26. dubna jsou už kroky schváleny. Nechceme to ještě teď měnit, protože i to bylo v minulosti kritizováno,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Žáci nebudou muset nosit roušky a nechat se testovat

Jaká budou další rozvolnění, se vláda dohodne ve čtvrtek. „Svolali jsme ji dříve právě proto, abychom měli trochu větší prostor a mohli před víkendem říct, jaký bude vývoj v následujících deseti dnech. Podle toho budeme postupovat,“ řekl Arenberger.

„Od pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Zároveň se kompletně otevřou mateřské školy v krajích, kde je týdenní přírůstek nových případů pod 100 na 100 tisíc obyvatel,“ informuje o tom CNN Prima NEWS.

V Královehradeckém a Karlovarském kraji se školky otevřou již v pondělí. Děti při tom nebudou muset nosit roušky ani se nechat testovat. Podle šéfa resortu by se školy mohly otevřít minimálně v dalších čtyřech krajích.

„Pokud se některý kraj přiblíží magické hranici 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel v klouzavém sedmidenním průměru, tak bychom ho tam přidali. Nejlepším kandidátem je Plzeňský kraj, ale jsou i další tři kraje, které se k tomuto číslu blíží,“ uvedl Arenberger. I proto zasedání bude ve čtvrtek, aby se mohla počítat čísla ze středečního testování.

Vláda během čtvrtka doladí i dlouhodobější plán rozvolňování. K tomu se Arenberger, který je ve funkci ministra 14 dnů, vyjádřil následovně: „Chceme získat konsenzus všech hráčů, kteří by měli do tohoto plánu zasahovat a kterých se bude týkat.“

Vývoj epidemie je vratký, míní Arenberger

Ministr zdravotnictví v pořadu dále ozřejmil stanoviska: „Nechtěli bychom to uspěchat. Určitě uděláme plán na první polovinu května, který má už základní obrysy, co se týče jednotlivých kategorií. Také připravujeme další kroky, které zveřejníme hned, jak získáme všechna konsenzuální stanoviska.“

Arenberger ale zdůraznil, že vývoj epidemie je vratký. „Rozhodli jsme se pro hranici 100 na 100 tisíc obyvatel proto, že jsme se trápili v dlouhé uzávěře. A tak jsme začali trošku ambiciózněji. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že třeba v Německu nebo okolních zemích je hranice pro bezpečnější rozvolňování kolem 50 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel. Takže určitě pokračujeme správným směrem, ale o to více musíme být obezřetnější, abychom zbytečně nezvrátili příznivý vývoj,“ dodal Arenberger pro CNN Prima News.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články