Tisková konference ministra Arenbergera: Počty nakažených klesají, očkovat budeme až 100 000 lidí denně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Profimedia

Nový ministr zahraničí Petr Arenberger na tiskové konferenci poděkoval občanům za disciplínu v době Velikonoc, díky které se počty nakažených koronavirem nezvedají. Dodal však, že je třeba rozvolňovat obezřetně. Vyjádřil se také k dalšímu plánovanému očkování.

Za zásadní úkol označil udržení otevřených škol. Rád by do nich brzy poslal i další studenty. V plánu je také rozšíření sportovních aktivit. „Do příštího týdne se nic zásadního měnit nebude,“ dodal ministr Arenberger.

Počty nakažených pomalu klesají

I přes dodržování pravidel ale nejsou čísla v absolutních hodnotách ideální. „Magická hranice je 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel, my jsme na trojnásobku,“ řekl Arenberger s tím, že počty nakažených nicméně klesají.

Vyjádřil se také k plánovaným kulturním akcím: „Dovedu si představit koncert, kde budou rozestupy, testy a roušky. Myslím si, že by tam bylo riziko výrazně menší, ale to chceme dopracovat.“

Ministr zopakoval, že do konce června dostane Česká republika další dodávku vakcín Pfizer/BioNTech. Momentálně je podle něj Česko schopné očkovat 60 tisíc lidí denně, v červnu by to mohlo být až 100 tisíc denně.

„Když budeme tímto způsobem proočkovávat populaci, tak si myslím, že do konce června bychom mohli otevřít hranici pro očkování 40+,“ plánuje ministr.

Míříme k dosažení cíle EU, věří Arenberger

U lékařů je podle Arenbergera proočkovanost na asi 70 procentech a u zdravotních sestřiček „jsme někde na prostředku“. „Dobrá zpráva je, že rizikové skupiny 80+ a 70+ jsou proočkované,“ uvedl.

Podle Arenbergera není vyloučené, že Česko dosáhne cíle Evropské unie, tedy proočkování 70 procent dospělé populace.

„Určitě se dostaneme na 60 nebo až 65 procent proočkovanosti už v červnu. Dále záleží na vakcínách. Kdyby se rychle povedlo dostat sem další, tak cíl Evropské unie stihneme,“ řekl.

Ministerstvo údajně chystá tým, který bude v budoucnu na očkování dohlížet. Konkrétní členy týmu však ministr neuvedl. Doplnil jen, že jedním z úkolů tohoto týmu by měly být plány pro nákup vakcín na následující rok.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články