Arenberger varuje před novými mutacemi. Očkujeme ale rychleji než většina států, říká

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
petr arenberger
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

V Česku se objevily nové mutace koronaviru, potvrdil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Zároveň uvedl, že ve čtvrtek bylo podáno historicky nejvyšší množství očkovacích dávek za jediný den, a to 72 843 dávek.

Ministr také oznámil, že v průběhu května do Česka dorazí téměř tři miliony dalších vakcín, většina od společnosti Pfizer/BioNTech.

Indická mutace i „lahůdka ze Švýcarska“

Podle ministra se na území České republiky objevila indická mutace, kombinace nigerijské a britské mutace i britské a floridské mutace.

„Máme dalšího cestujícího z Indie, který se k nám ještě dostal a je pozitivní. A zřejmě má opět indickou mutaci. Z Marseille se k nám dovezla také v jednom případě kombinace nigerijské a britské mutace. A stejně tak v Ostravě máme ze Švýcarska dovezenou další lahůdku. A to je kombinace britské a floridské mutace,“ uvedl ministr Arenberger.

„Pražské nemocnice už se připravují na to, aby začaly provádět odložené operace a plánované výkony,“ komentoval na dnešní tiskové konferenci situaci v nemocnicích.

Plánuje se i očkování dětí

V květnu má do Česka dorazit celkem 2,85 milionu dávek vakcíny. Od firmy Pfizer/BioNTech bude 2,3 milionu dávek, Moderna bude zastoupena 354 000 dávkami, Johnson & Johnson dodá 170 000 dávek a AstraZeneca pak 28 000.

Česko je čtvrtou nejrychlejší zemí v Evropě, co se týče poměru vyočkovaných dávek, oznámil ministr. Před námi je jen Rakousko, Španělsko a Dánsko.

Ministr také uvedl, že děti by se mohly začít očkovat během podzimu, pokud probíhající klinické studie dopadnou příznivě.

Začátkem června by podle ministra Arenbergera mohl začít fungovat elektronický systém na prokazování očkování, testu či prodělání nákazy covid-19.

Na tiskové konferenci promluvila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která upozornila, že hygienici budou kontrolovat opatření ve službách stejně jako Česká obchodní inspekce a živnostenské úřady. Kontrolovat budou i negativní testy u zákazníků těchto služeb.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články