Asistenční centrum pro ukrajinské běžence se přesouvá do Vysočan. Kongresové centrum prý nemůže být blokováno věčně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
uprchlicke centrum
Zdroj: Profimedia

Česká republika stále přijímá nové a nové uprchlíky z Ukrajiny. Do současné doby bylo asistenční centrum pro běžence v pražském Kongresovém centru na Vyšehradě. Od čtvrtka se ale přesouvá do Vysočan, konkrétně do budovy  firmy Central Group u metra Vysočanská.

Zprávu o přesunu uprchlického centra zveřejnil primátor Zdeněk Hřib. Ředitel Centra Group Dušan Kunovský dodal, že jakmile to bude možné a uprchlická krize skončí, bude místo poskytnuto pro účely vzdělávání. Vybavení původního centra stěhují hasiči již několik dní.

Bývalé sídlo Komerční banky poskytla společnost pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny zcela bezplatně, a uhradí dokonce i provoz. Prozatím je smlouva uzavřena na půl roku a veškeré aktivity v místě by měly vyjít na 7 milionů korun. Pokud bude třeba, dá se ale smlouva údajně prodloužit.

300 tisíc uprchlíků

Česká republika se snaží pomoci, jak se jenom dá, nápor uprchlíků je ale obrovský. Jak uvádí ČT24, podle premiéra Petra Fialy přijala Česká republika již 300 tisíc uprchlíků. Podle Hřiba nelze donekonečna blokovat provoz Kongresového centra, což je hlavním důvodem ke změně.

Centrum totiž slouží mimo jiné jako místo setkání v době českého předsednictví v Radě Evropské unie a má akce již nasmlouvané. Už 26. dubna se v něm třeba bude konat koncert filmové hudby. Na koncertě vystoupí kromě PKF-Prague Philharmonia také hollywoodští skladatelé v rolích dirigentů.

Nové asistenční centrum by nicméně mělo poskytnout lidem z Ukrajiny vše, co potřebují, a nemělo by kvalitu služeb nijak změnit.

„Je to poblíž stanice metra Vysočanská. Je to budova, kterou bychom měli dostat zdarma do zápůjčky,“ říká Hřib. Pražský krizový štáb také schválil další příplatek těm, kteří ubytovávají Ukrajince v Praze. Ke státním 250 korunám na osobu za noc přidá město 140 korun.

Asistenční centrum chválí i eurokomisařka

„Navštívila jsem již spoustu asistenčních center pro uprchlíky, to si určitě umíte představit. Ale to, které jsem viděla tady, je jedním z nejlepších,“ pochválila Prahu eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson. Její slova sdílel na svém facebooku Zdeněk Hřib.

„Naše asistenční centrum pro pomoc ukrajinským občanům je vůbec jedním z nejlepších. Řekla to eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson po tom, co jsme ji v pátek po Kongresovém centru společně s ministrem Vítem Rakušanem provedli. Moc si toho vážíme. Je to pro Prahu velká čest,“ napsal primátor.

Vláda věří tomu, že i nadále se bude centru dařit pomáhat co nejvíce lidem a že bude Česká republika schopná pomáhat co nejvíce lidem, kteří to kvůli ruské agresi potřebují. Asistenční centrum na Vysočanech začne fungovat tento čtvrtek v 8 hodin ráno.

Zdroj: ČTKIntegrační centrum Praha, ČT24, Facebook, Pražská drbna

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články