Babiš, Bobošíková i Havel. Prezidentské domény jsou rozebrané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Pokud chce někdo kandidovat na prezidenta, kromě finančního základu potřebuje také dobrou propagaci. A v současné době v tomto ohledu jistě dominuje internetová cesta. Prezidentské domény, na kterých by mohly brzy jejich majitelé začít vydělávat, už jsou zabrané.

Nejjednodušší a nejlépe zapamatovatelná doména je ta, která obsahuje jméno a příjmení politika nebo například jednoduché heslo, které využívá ve své volební kampani. Jenomže málokterý politik si může takovou doménu založit sám, obvykle už totiž bývá zabraná, jak upozornil server iDNES.

Zhruba rok, někdy i déle před volbami vznikají domény, na kterých si majitelé chtějí přijít na pěkné peníze. Tak například doména prezidentka2023.cz je už nějaký ten čas registrovaná na Hanu Lipovskou, která ji teoreticky hodlá využít pro svou kamarádku Janu Bobošíkovou. Zda tomu tak je, ale ani jedna z nich nepotvrdila.

nahrad.cz

Při volbách bývá nejčastějším heslem, které se využívá, jméno politika s vazbou na Hrad. Právě proto je spousta domén s tímto jménem dávno rozebraná. Existují už domény s názvem andrejnahrad.cz, vystrcilnahrad.cz, stredulanahrad.cz nebo třeba janeceknahrad.cz.

Slovo prezident je také oblíbeným, a proto se není čemu divit u vzniku domén andrejprezident.cz nebo kalousekprezident.cz. Zajímavým případem je potom i doména andrejbabis.cz, kterou vlastní spekulant ze Slovenska. Ten se podle webu Hlídací pes snaží doménu již několik let za vysokou částku marně prodat.

Právě o postavení kandidáta proti Babišovi dle premiéra Petra Fialy v nadcházejících volbách půjde. Seznam Zprávám v rozhovoru řekl, že by minimálně jako koalice Spolu měli najít společného kandidáta s širší společenskou podporou.

„Pokud pak bude stát ve druhém kole hypoteticky proti Andreji Babišovi, musí to být člověk, který v debatách a v závěrečné fázi kampaně opravdu dokáže obstát a bude mít vyprofilované názory a postoje tak, aby to bylo přesvědčivé pro většinu společnosti,“ dodal s tím, že ho už konkrétní osoby napadají, ale ještě to neznamená, že o prezidentský post budou mít zájem.

Většina těchto domén je prozatím bez obsahu a jejich majitelé doufají, že se třeba dostanou k penězům. Existují ale už i weby, které jsou v běžném provozu a jsou na nich dokonce použitelné informace. K těm patří například předběžný kandidát Pavel Fischer s doménou pavelfischer.cz.

Havel na Hrad? I po třiceti letech jasné ano

Kromě těchto domén, které možná v budoucnu reálně využije některý z kandidátů, existuje celá řada vtipů a domén pro osoby, které nikdy kandidovat nebudou, protože nechtějí, nebo nemohou. Patří k nim například i zesnulý bývalý prezident Václav Havel.

Doménu havelnahrad.cz má zaregistrovanou na své jméno již deset let novinářka Českého rozhlasu Alžběta Zahrádecká Havlová, která dle Hlídacího psa tvrdí: „Vždy jsem obdivovala prezidenta Václava Havla a taky jsem si říkala, že člověk nikdy neví, kdy se bude taková doména hodit.“

A nakonec jsou tu i lidé, kteří kandidovat nikdy nechtěli, přesto by si je mnoho fanoušků na postu prezidenta dokázalo představit. Ačkoli moderátor Marek Eben se několikrát vyjádřil, že v tomto ohledu se rozhodně angažovat nechce, doména marekeben.cz vyloženě čeká, až si svůj postoj rozmyslí.

 

Zdroj: iDNES, hlidacipes.org

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články