Babiš, Bobošíková i Havel. Prezidentské domény jsou rozebrané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Pokud chce někdo kandidovat na prezidenta, kromě finančního základu potřebuje také dobrou propagaci. A v současné době v tomto ohledu jistě dominuje internetová cesta. Není se tedy čemu divit, že se začínají rozebírat prezidentské domény, na kterých by mohly brzy jejich majitelé začít vydělávat.

Nejjednodušší a nejlépe zapamatovatelná doména je ta, která obsahuje jméno a příjmení politika nebo například jednoduché heslo, které využívá ve své volební kampani. Jenomže málokterý politik si může takovou doménu založit sám, obvykle už totiž bývá zabraná.

Zhruba rok, někdy i déle před volbami vznikají domény, na kterých si majitelé chtějí přijít na pěkné peníze. Tak například doména prezidentka2023.cz je už nějaký ten čas registrovaná na Hanu Lipovskou, která ji teoreticky hodlá využít pro svou kamarádku Janu Bobošíkovou. Zda tomu tak je, ale ani jedna z nich nepotvrdila.

nahrad.cz

Při volbách bývá nejčastějším heslem, které se využívá, jméno politika s vazbou na Hrad. Právě proto je spousta domén s tímto jménem dávno rozebraná. Existují už domény s názvem andrejnahrad.cz, vystrcilnahrad.cz, stredulanahrad.cz nebo třeba janeceknahrad.cz.

Slovo prezident je také oblíbeným, a proto se není čemu divit u vzniku domén andrejprezident.cz nebo kalousekprezident.cz. Zajímavým případem je potom i doména andrejbabis.cz, kterou vlastní spekulant ze Slovenska. Ten se podle webu hlidacipes.org snaží doménu již několik let za vysokou částku marně prodat.

Většina těchto domén je prozatím bez obsahu a jejich majitelé doufají, že se třeba dostanou k penězům. Existují ale už i weby, které jsou v běžném provozu a jsou na nich dokonce použitelné informace. K těm patří například předběžný kandidát Pavel Fischer s doménou pavelfischer.cz.

Havel na Hrad? I po třiceti letech jasné ano

Kromě těchto domén, které možná v budoucnu reálně využije některý z kandidátů, existuje celá řada vtipů a domén pro osoby, které nikdy kandidovat nebudou, protože nechtějí, nebo nemohou. Patří k nim například i zesnulý bývalý prezident Václav Havel.

Doménu havelnahrad.cz má zaregistrovanou na své jméno již deset let novinářka Českého rozhlasu Alžběta Zahrádecká Havlová, která tvrdí: „Vždy jsem obdivovala prezidenta Václava Havla a taky jsem si říkala, že člověk nikdy neví, kdy se bude taková doména hodit.“

A nakonec jsou tu i lidé, kteří kandidovat nikdy nechtěli, přesto by si je mnoho fanoušků na postu prezidenta dokázalo představit. Ačkoli moderátor Marek Eben se několikrát vyjádřil, že v tomto ohledu se rozhodně angažovat nechce, doména marekeben.cz vyloženě čeká, až si svůj postoj rozmyslí.

Zdroj: idnes.cz, hlidacipes.org

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články