Babiš jako spasitel v léčbě rakoviny? Odborníci přišli s důrazným varováním

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Babis
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Během následujících pěti let by mohlo v Praze vyrůst moderní onkologické centrum, které by mohlo posunout léčbu i prevenci rakoviny u nás. Výstavbu podporují premiér Andrej Babiš i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. O celé věci informovalo Aktuálně.cz

Ačkoliv se jedná o skvělý nápad, někteří onkologové varují, že by mohli kvůli pražskému centru chybět odborníci v některých krajích. Onkologové by raději uvítali investici do stávajících onkologických center.

Čí to byl nápad?

Hnutí ANO stále nezveřejnilo svůj volební program. Podle dostupných informací je však zřejmé, že velkou pozornost se bude snažit hnutí získat podporou zdravotnictví, a to konkrétně bojem s rakovinou.

„Chci zachránit tisíce životů v rámci rakoviny,“ uvedl minulý rok v květnu Babiš. Tehdy mluvil u příležitosti návštěvy pražské porodnice U Apolináře a zmínil, že je nutné snížit úmrtnost lidí na rakovinu.

Výstavba moderního Národního onkologického institutu by měla stát necelých sedm miliard korun. Centrum by mělo vyrůst v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Onkologové si stěžují na to, že výstavbu nikdo nekonzultoval s Českou onkologickou společností.

Za čtyři roky v moderním centru

Seznam Zprávy nedávno upozornily na to, že centrum má podporu pana premiéra Babiše. Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková na jednání Senátu sdělila, že „onkologické supercentrum je jednoznačně podpořeno panem premiérem“.

S celým nápadem onkologického supercentra měl údajně přijít Babiš. V minulosti to potvrdil Petr Arenberger. Nový institut se má zaměřit na prevenci, diagnostiku i léčbu onkologických onemocnění v rámci jednoho pracoviště.

Podle vládního dokumentu je nyní onkologická péče poskytována roztříštěně v rámci mnoha oddělení. Výstavba centra s nejmodernějšími diagnostickými a léčebnými metodami by podle materiálu posílila i mezinárodní spolupráci se špičkovými odborníky.

Celá stavba by měla být dokončena v roce 2026. Centrum mají zaplatit především peníze z Evropské unie, následný provoz bude nejdříve hrazen ze státního rozpočtu, později platbami pojišťoven za provedené výkony.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: František OlšaSouvisející články