Babiš je srab, rozčílil se Rakušan. Co mu leží v žaludku tentokrát?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš musí navrhnout ředitele kontrarozvědky a koalice Spolu i další politici chtějí, aby to byl znovu Michal Koudelka, který je šéfem Bezpečnostní informací služby. Zprávu přinesla ČTK.

Jestli se tak nestane, přijde mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Koalice Spolu už má sesbírané podpisy a schůzka by se konala v příštím týdnu.

„Pan premiér se chová jako srab. Jednoznačně se ustupuje tlaku prezidenta Miloše Zemana,“ řekl na Babišovo konto Vít Rakušan, který je šéfem STAN.

O obsazení místa šéfa BIS se bude jednat v pondělí

Babiš bude o nástupci jednat v pondělí s předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem. „Budeme se snažit situaci odblokovat krokem, který považujeme za krajní, a to je, že jsme shromáždili podpisy ke svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by se touto věcí zabývala,“ řekl Fiala.

Zároveň dodal, že by šlo o mimořádný krok. „Jsme připraveni ho nepoužít, pokud pan Babiš udělá to, co by bylo logické, a v příštích dnech navrhne jméno pana plukovníka Koudelky a vyřeší záležitost tak, aby kontinuálně pokračovala práce BIS.“

Koudelka se ve své funkci osvědčil, a proto by měl pokračovat, je přesvědčený Fiala. Také uvedl, že Babišova vláda několikrát navrhla ředitele BIS na povýšení do generálské hodnosti. Tomu se ale brání prezident Miloš Zeman, uvedla ČTK.

Vyjádřil se také Marian Jurečka. Podle něj je podstatné, aby bylo Česko v bezpečnostním standardu, ve kterém se ocitlo v posledních letech. „Je důležité, aby BIS měla dobré personální vedení, zvlášť kvůli zahraničním partnerům.“

Připomenuta byla také kauza Vrbětice

V souvislosti s BIS nebyla opomenuta ani kauza Vrbětice. Do výbuchu podle bezpečnostní složky měli být zapojeni dokonce lidé z ruské tajné služby, což mělo za následek roztržku s Ruskem. „Moc dobře víme, kdo sehrál klíčovou úlohu k tomu, aby se podařilo pachatele identifikovat,“ řekla Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

Hnutí STAN tak vyzvalo vládu, aby jednala podle zákona. Koudelkovi končí mandát 14. srpna a do té doby by měl být jasný nástupce. Podporuje setrvání Koudelky a zároveň požaduje po vládě, aby nerozhodla „nějak“, když to nebude v jeho prospěch.

Vít Rakušan uvedl, že se Babiš se chová jako srab, když bylo prezidentu doporučeno, aby se Koudelka stal generálem, a vláda není v takovou chvíli schopná se za něj postavit.

Podle něj premiér Zemanovi ustupuje. Ten Koudelku kritizuje už delší dobu. O jeho budoucnosti měl Babiš s prezidentem jednat v pondělí a následně se má premiér s Koudelkou setkat. Jestli se ale tak opravdu stane, je ve hvězdách.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články