Babiš kritizuje vysoké ceny pohonných hmot, na své pumpě ale nejde příkladem. „Nemám na to žádný vliv,“ brání se

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ceny pohonných hmot jsou i přes snahu vlády stále vysoké. Kvůli současné světové ekonomice a i kvůli válce na Ukrajině je bohužel situace v tomto ohledu kritická. Jedním z největších odpůrců vysokých cen na pumpách je i bývalý premiér Andrej Babiš. Ten ale ironicky sám na své benzínce ceny nesníží.

Skrze svěřenské fondy vlastní Andrej Babiš benzínovou pumpu společnosti Imoba. Že by na ní šel příkladem a snížil ceny, které u ostatních tak pilně kritizuje, to se ale rozhodně říci nedá. Na benzínu i naftě vydělává Babišova pumpa úplně stejně jako všechny ostatní.

Nová benzínka na D1 u Průhonic ve směru jízdy na Brno se jmenuje velmi ikonicky Pumpa. Ačkoli Babiš představil ve čtvrtek 12 opatření, která by podle jeho slov mohla vést ke snížení inflace, a tak i cen pohonných hmot, sám se jimi podle CNN Prima NEWS příliš neřídí a ceny této Pumpy jsou stále vysoké.

Se slovenskou Pumpou nemá nic společného

Ačkoli může název benzínky Pumpa navodit dojem, že má čerpací stanice něco společného se slovenskou stanicí stejného názvu, není tomu tak. „Spojitost nemá žádnou, společnost Imoba název zvolila především pro jeho jednoduchost a věcnost. Domníváme se, že Češi zmíněnému slovu dobře rozumí,“ vysvětlila podle serveru Aktuálně Adéla Čabayová, tisková mluvčí společnosti Imoba.

„Shodou okolností mezi možnými návrhy názvu naší stanice Pumpa byl i velmi podobný typ s verzálkami, který použil majitel stanice na D1, nám ale nepřišel tak originální, a tak jsme nakonec vybrali jiný,“ dodala. Pumpa se stala terčem mnoha kritiků právě kvůli Babišovi a jeho názorům.

Sám je velkým podpůrcem zastropení cen, jenomže podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky to není tak snadné. „Když to zastropujete, tak to musí někdo ve finále doplatit,“ řekl pro média. Jurečka je také jedním z těch, kteří Babiše kritizují, že sám na své pumpě něco nezmění.

Babiš se brání

„Na cenu na pumpě v Průhonicích nemám žádný vliv,“ řekl na tiskové konferenci Babiš. „Ale opakovaně jsem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže žádal, aby zkontroloval kartel na D1. Předpokládám, že tato pumpa není součástí kartelu, protože je to pumpa především na dobré jídlo,“ dodal v souvislosti s tím, že Pumpa je proslavená především přilehlou restaurací se zahrádkou.

Obhajobu ohledně cen na Pumpě Babiš zveřejnil i na svém videu. Přímo před čerpací stanicí natočil video, ve kterém řekl: „Vážení přátelé, nacházíme se na benzínové stanici v s názvem Pumpa. Včera v televizi nejprolhanější ministr české vlády pan Jurečka tvrdil, že je tu jedna z nejdražších cen, a dokonce, že já to tu mám nějak řídit.“

Podle Babiše to není pravda a Jurečka by se měl místo řešení Pumpy starat o své zaměstnance na úřadě práce, kterým nenavýšil platy. „Můžu ubezpečit pana ministra, že na to zaprvé nemám žádný vliv. A za druhé, že jsou tady ceny nejlevnější na D1,“ dodal a ve videu jako důkaz přidal i srovnání s okolními stanicemi.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Facebook, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články