Vláda snížila spotřební daň na pohonné hmoty. Plánuje také stanovení maximálních marží

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Vláda schválila snížení spotřební daně na benzín i naftu, a to celkem o 1,50 koruny na litr. Premiér Petr Fiala dnes informoval na tiskové konferenci o tom, že se nově bude odvádět za litr benzínu daň 12,84 koruny, u nafty potom 9,95 koruny. Ke snížení došlo i na základě výzev dopravců.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury bude snížení daně platit od 1. června a trvat by mělo minimálně do 30. září. Kromě snížení spotřební daně podle ČTK schválil kabinet také balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky do pohonných hmot.

Ke všem těmto krokům došlo především v reakci na růst cen paliv. V současné době navíc vláda také zvažuje stanovení maximálních cen na pohonné hmoty, a bude tak o tématu dále jednat. I kvůli ruské invazi na Ukrajinu se totiž ceny začátkem března vyšplhaly na maximum a někde stál benzín i více než 47 korun na litr.

Pomáháme dopravcům i lidem, kteří jezdí autem

„Nyní jsme udělali další důležitý krok ke snížení tlaku na peněženky českých občanů. Vláda se shodla na snížení spotřební daně na naftu a benzín o jednu a půl koruny na litr“ řekl Fiala na tiskové konferenci. Dodal, že opatření pomůže všem lépe snášet nárůst cen, kterého jsme v poslední době svědky.

„Pomůže to všem občanům, kteří potřebují jezdit autem, i všem dopravcům. Toto opatření pomůže všem lépe snášet nárůsty cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině,“ řekl o snížení daně Fiala. Novelu nyní musí posoudit poslanci, pokud bude schválena, dostane ji ke schválení Senát a prezident.

„Velmi vážně zvažujeme zavedení mimořádného opatření, a to stanovení maximálních marží. Je to jedna z dalších možností, ke kterým můžeme přistoupit,“ oznámil již dříve také ministr financí  Zbyněk Stanjura. Podle jeho slov již svolal schůzi se zástupci všech pump, na kterých motoristé čerpají.

Biosložky do paliv?

Vláda se mimo jiné shodla i na přijetí balíku novel, díky kterému bude zrušeno přimíchávání biosložek do pohonných hmot. Ty se přitom přimíchávaly od roku 2007, kdy je tehdejší kabinet zavedl. Jak píší Novinky, dojde také ke zrušení silniční daně pro auta do dvanácti tun.

Záměr vlády dlouhodobě kritizuje bývalý premiér Andrej Babiš. Jeho koncern Agrofert totiž patří mezi hlavní dodavatele řepky pro biopaliva a on tím pádem bude velmi ztrácet. Podle jeho slov se pouze zvýší objem ropy, kterou Česko bude muset od Ruska nakoupit.

Podle propočtů ministerstva financí ale naopak cena pohonných hmot díky zrušení přimíchávání biosložek do paliv klesne v průměru až o dvě koruny. O dalších postupech bude vláda informovat, je ale jasné, že v tomto ohledu nešlo zdaleka o jednání poslední.

Zdroj: ČTK, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články