Petr Fiala a jeho 100 dnů ve vládě: Po Babišovi jsme zdědili rostoucí inflaci, špatně řešenou koronavirovou krizi a velké zadlužení státu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Vláda Petra Fialy v neděli oslavila stodenní výročí. V takzvané době hájení měl premiér Petr Fiala řadu úspěchů i neúspěchů. Podle odborníků se dá kvůli krizím, kterými svět v současné době prochází, jen těžko ohodnotit, jak dobře, nebo naopak nedobře, Fiala obstál.

„Vážení přátelé, máme za sebou 100 dnů naší vlády. Nebylo to jednoduché období, ale to jsem ani nečekal,“ začal Fiala svůj projev zveřejněný na svém twitteru. Ve videu komentuje, co se podle jeho slov povedlo, a co naopak nikoli. „Po předchozí vládě jsme zdědili rostoucí inflaci, špatně řešenou koronavirovou krizi, velké zadlužení státu,“ upozornil.

Dodal, že vypořádat se s takovými problémy bylo samo o sobě velmi komplikované, potom ale navíc Rusko přepadlo Ukrajinu a k řešení se objevila celá řada problémů, se kterými se vláda musí v současné době vypořádat. Prudké zdražování cen a uprchlická krize jsou teď podle Fialy tématem číslo jedna.

Řada skvělých věcí

„Rusko vede válku v podstatě proti celému světu. Proto její následky pociťují i čeští občané,“ řekl Fiala s tím, že se jeho vláda snaží jednat, jak nejlépe se dá. „Přesto všechno se nebojím říci, že se nám jako nové vládě za pouhých sto dnů podařila řada skvělých věcí,“ pochválil se.

Podle Fialy je jedním z důležitých kroků, který jeho vláda udělala, zrušení EET. Elektronická evidence tržeb prý doslova roky zbytečně zatěžovala a šikanovala podnikatele. Jako další bod připomněl premiér snížení schodku státního rozpočtu, zvýšení důchodů seniorům a schválení příspěvku na bydlení.

„Ten mohou lidé využít k úhradě zvyšujících se nákladů na energie,“ připomněl Fiala. „Zrušili jsme také přimíchávání biosložek do povinných hmot, podařilo se nám vyřešit dlouholetý spor s Polskem ohledně dolu Turow. A to ve prospěch českých občanů,“ vyjmenoval v příspěvku Fiala jeden úspěch za druhým.

Předchozí vláda si nevěděla rady

Premiér ve svém příspěvku několikrát upozornil, že předchozí vláda v některých ohledech selhala.. „Spustili jsme neskutečně důležitý tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech, se kterým si předcházející vláda vůbec nevěděla rady,“ rýpl si do Babiše.

Upozornil i na vyřešení koronavirové krize, kterou vláda Andreje Babiše také nezvládala. „Jako předseda vlády jsem navštívil Bratislavu, Londýn, Paříž, několikrát jsem byl v Bruselu, setkal jsem se se spoustou představitelů jiných zemí a jel jsem také vyjádřit osobně podporu na Ukrajinu,“ vychválil se nakonec jako zkušený cestovatel.

Podle Fialy se tedy většina věcí povedla, přiznává ale, že v mnohém má ještě jeho vláda rezervy. U snížení schodku státního rozpočtu například vláda netuší, jak dlouho situaci udrží pod kontrolou. Situace se složením mandátu Jana Farského také nebyla dobře zvládnutá.

Jedním z velkých problémů byla i mnohahodinová diskuze ohledně pandemického zákona a velmi špatně zvládnutá situace s demonstranty.

Ačkoli ale mnoho věcí podle Fialy nešlo zcela jednoduše, on věří, že bude i nadále pro Českou republiku přínosem a z chyb se poučí vláda tak, aby do budoucna konala jen dobro.

Zdroj: Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články