Babiš na Hrad? Před 7 lety tvrdil, že to nehrozí. Teď nevyloučil jenom smrt

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Prezidentské období Miloše Zemana se pomalu ale jistě blíží ke konci a mnozí Češi si už jistě položili otázku, kdo se stane hlavou státu po něm. Prozatím se spekulovalo o celé řadě kandidátů, sám Zeman by na svém místě ale rád viděl Andreje Babiše.

Před sedmi lety tvrdil, že by nikdy kandidovat nechtěl, protože by ho náplň prezidentské práce nenaplňovala, a navíc pro to nemá potřebné zkušenosti. Jenomže v současné době to vypadá, že svou kandidaturu vážně zvažuje. Tvrdí ale, že o tom musí rozhodnout především jeho strana.

„Nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila ani na ni nemám předpoklady,“ psal podle CNN Prima News v listopadu 2014 Babiš na twitter. Jenomže situace se za tu dobu, zdá se, změnila, a je dost možné, že se Babiš mezi kandidáty objeví.

Doporučoval Sobotku

Před lety Babiš tvrdil, že by podle něj byl ideálním kandidátem na prezidenta například Bohuslav Sobotka. „Myslím si, že premiér Sobotka je určitě politik, který by prezidenta mohl dělat a asi by ho dělal celkem dobře. Na rozdíl ode mne. Já bych možná zase dobře řídil většinovou koaliční vládu,“ oznámil tehdy.

Dnes je to ale všechno jinak. „Prezident by si přál, abych kandidoval,“ oznámil s tím, že o možné kandidatuře uvažuje. Na dotaz, zda může svou kandidaturu vyloučit, odpověděl vyhýbavě: „Co můžeme vyloučit, nevyloučit můžeme jenom smrt.“

Nejasných odpovědí je ale celá řada. Babiš kandidaturu nevyloučil ani nepotvrdil, řekl jenom, že rozhodnout o ní musí hnutí ANO. Podle serveru iRozhlas.cz totiž strana rozhodně nějakého kandidáta postavit chce, zda to bude právě on, ale jasné není.

Chce se soustředit na opoziční roli

Andrej Babiš tvrdí, že spíše než kandidaturu na prezidenta teď řeší celou řadu jiných starostí. Chtěl by se prý soustředit na opoziční rolí v Poslanecké sněmovně ČR. „Budeme v opozici a uvidíme, jak nám to půjde,“ řekl Babiš k nové roli v české politice.

Podle jeho názoru nebyly Sněmovní volby rovným bojem. „Vyhrálo pět proti nám,“ řekl, přičemž měl na mysli i covid, média a kauzu Pandora Papers. Jeho menšinový kabinet ve čtvrtek ráno složil svou demisi. Novou vládu s pověřením od Zemana nyní skládá Petr Fiala.

Prezidentské volby by se měly v České republice konat opět na začátku roku 2023. Do té doby se může mnoho věcí změnit a nejen situace, ale i názory politiků mohou být jiné. Jak je vidět u Babiše, lidé svá rozhodnutí během několika let mohou úplně přehodnotit.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iRozhlas.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články