Babiš novým billboardem útočí na Pavla i vládu. Sám přitom parazituje na strachu z války

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják. Tato slova se objevila na billboardech společně s fotografií Andreje Babiše po prvním kole prezidentských voleb. V nich se umístil na druhém místě a do dalšího souboje postoupil společně s Petrem Pavlem. Právě proti němu je Babišova nová kampaň namířena, podle odborníků ale zároveň Babiš nemorálně parazituje na strachu z války.

V současné době, kdy na Ukrajině zuří válka, existují dva možné pohledy na Petra Pavla jako nového prezidenta. První skupina lidí ho podporuje s tím, že má válečné zkušenosti, které se v nynější době hodí víc než kdy jindy.

Na druhou stranu se ale podle internetových diskuzí někteří lidé obávají toho, že bude chtít generál Česko do války zavléct. Babiš toho využil a novými billboardy se pokouší získat přízeň těchto jedinců. Zároveň také upozorňuje na to, že podpora vlády Ukrajině je až přílišná a je třeba se více zaměřit na Českou republiku.

Předem připraveno

Reakce na Babišovy billboardy jsou z velké většiny negativní. „Parazitovat na strachu z války je to nejhorší, co jsme v politických kampaních zatím viděli,“ myslí si podle Novinek například expert na marketing Jakub Horák.

Místopředseda ANO Karel Havlíček se Babiše podle Seznam Zpráv zastal s tím, že lidé dnes chtějí mír, nikoli válku. Většina občanů se ale podle sociálních sítí shoduje na to, že expremiérův tah není příliš morální. Europoslanec Tomáš Zdechovský například označil billboardy jedním slovem za „hnus“.

Odborníci se pak podle Novinek domnívají, že byl nápad předem připravený, jinak totiž není možné, aby se po volbách takto brzy billboardy objevily. Navrhnout, vytisknout a instalovat billboard zabere nejméně sedm dní. Člověk navíc musí mít dopředu nakoupené reklamní plochy.

Podobnost se Zemanem?

Podle některých lidí Babiš bojuje proti Pavlovi stejně, jako kdysi bojoval Miloš Zeman proti Jiřímu Drahošovi.

„Zatímco v případě souboje Zeman/Drahoš se nebezpečí jmenovalo migranti a Drahoš byl obviněn, že je k nám chce pozvat, nyní se nebezpečí jmenuje válka a Pavel bude líčen jako člověk, který nás do ní chce zavléci,“ uvedl na twitteru Jakub Horák.

„Lidé, kteří si dnes myslí, že Andrej Babiš nemůže vyhrát prezidentské volby, asi zapomněli na to, že Miloš Zeman, hulvát všech hulvátů, co nedokázal jako prezident vůbec nic, ve druhé volbě obhájil svůj mandát. Co k tomu stačilo? V principu jeden billboard a jedna zvládnutá debata,“ dodal další uživatel.

„V první kole jsem volil paní Nerudovou. Je pro mě trochu problém se ve druhém kole rozhodnout. Když ale vidím, jak nehumánně útočí Babiš na svého oponenta, čím dál více se přikláním k panu Pavlovi,“ říká pro Přehledně24 jeden z voličů z Prahy s tím, že billboardy tak mohou Babišovi očividně i uškodit.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články