Babiš obvinil Piráty ze zrady a rozvracení České republiky. Co ho k tomu vedlo?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš se nechce připojit k dopisu, který sepsalo sedmnáct lídrů Evropské unie na podporu sexuálních menšin. Podnětem jeho sepsání byl maďarský zákon, který osvětu o LGBT přímo zakázal.

Babiš ale dopis označil nelichotivě za „canc“. Dokonce obvinil Piráty ze zrady a z rozvracení České republiky. Právě ti se ho ptali na důvod, proč se k dopisu nechce připojit. „Oni (příslušníci sexuálních menšin) chtějí mít nějaké právo. Ne že já podepíšu nějaký canc, který vám nadiktoval někdo z Evropy,“ řekl premiér.

Babiš neví, proč by něco takového podepisoval

Větou o právech reagoval na dotaz Tomáše Martínka, jestli se k této výzvě připojí. Babiš nechápe, proč by měl mluvit Maďarsku do jeho zákonů. Podle něj se vůbec netýká sexuálních praktik, jak si mnozí myslí, ale má ochránit především děti a jejich rodiče.

„Rodiče mají vychovávat děti, ne nějaká neziskovka,“ dodal premiér. Zároveň uvedl, že proti homosexuálům vůbec nic nemá, sám mezi nimi má několik přátel, jak zjistila CNN Prima NEWS.

Unijní země se rozhodly podat výzvu na Evropskou komisi, aby proti novému maďarskému zákonu zasáhla. V zákonu stojí, že se nesmí mezi mladými lidmi do 18 let šířit žádné materiály, které by mohly propagovat změnu pohlaví nebo jinou sexuální orientaci.

Případ možná skončí u jednoho z evropských soudů

Ursula von der Leyenová, která řídí unijní exekutivu, normu označila jako ostudu a potvrdila, že komise se bude snažit přimět Maďarsko určitými kroky k tomu, aby zákon zrušilo. Podle premiéra Babiše tato kauza skončí u evropského soudu. Vyšlápl si také na Piráty.

„Vy chcete rozvrátit tuhle zemi. Jdete do Evropského parlamentu pro noty na rozvrácení České republiky. Vy chodíte do Bruselu a dostáváte tam noty, toto je normálně zrada,“ netajil svou naštvanost předseda vlády. Piráti totiž patřili mezi ty, kteří rozjeli vyšetřování střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert, který patří Babišovi.

Babiš ale střet zájmů tvrdě odmítá. Celé vyšetřování Evropské komise označil premiér za „účelové a zmanipulované“. Audit byl podle jeho slov uměle vyvolaný tím, že ho udali lidé z České pirátské strany. Babiš si nechal samotný zákon v Maďarsku vysvětlit tamním premiérem Viktorem Orbánem.

Výzvu podepsala více než polovina zemí EU. Přidali se přímo evropští premiéři nebo prezidenti, kteří tento zákon odmítají. Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že buď se zákon zruší, nebo musí Maďarsko opustit Evropskou unii. Podobný názor má také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články