Hamáček promluvil o konci v politice. Takto si ho představuje

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
jan hamacek
Zdroj: Profimedia

Jan Hamáček, předseda ČSSD, má před sebou několik perných politických týdnů. Ty rozhodnou o tom, zda zůstane ve vedení strany, nebo odejde. V rozhovoru pro Aktuálně.cz promluvil i o svých budoucích krocích v životě.

V průzkumu má sociální demokracie kolem 3 až 6 procent hlasů. ČSSD měla problém už například v roce 2017, kdy z čela strany odešel Bohuslav Sobotka. Tehdy vsadila všechny karty na lídra Lubomíra Zaorálka. I proto se letos vedení strany rozhodlo, že za vše zlé i dobré ponese odpovědnost Hamáček. Cílem ČSSD je dostat se do Poslanecké sněmovny.

„Cítím, že nálada v ČSSD je bojovná, do voleb jdeme se vztyčenou hlavou. Věřím, že dosáhneme minimálně na takový výsledek jako při posledních volbách,“ řekl předseda Hamáček v interview. Strana měla v roce 2017 pouhých 15 poslaneckých křesel, přitom v roce 2013 jich měla 50.

Nevsadil jsem na mstu, tvrdí Hamáček

Jan Hamáček přitom odmítá veškeré spekulace o tom, že ve svém volebním a důležitém období vsadil spíše na pomstu v kauze Petříček, který na jeho vyslovení musel skončit jako ministr zahraničí, čím se Petříček nedostal ani na volební lístek.

„Pokud někdo kandiduje na vedení strany proti současnému předsedovi s nějakou odlišnou vizí a neuspěje, tak ve všech demokratických stranách odchází. Není možné realizovat dvě protichůdné vize najednou. Kdyby se stal předsedou ČSSD on, tak já bych už dnes nebyl ministrem vnitra,“ řekl Hamáček na Petříčkovu adresu.

„Viděl jsem, že největším nešvarem sociální demokracie v posledních letech bylo, že mluvila různými hlasy. Nešlo z mé strany o žádnou pomstu, ale chtěl jsem, abychom do voleb sjednotili komunikaci a udělali stranu srozumitelnou. Těžko by se mi to podařilo, když se Tomáš Petříček netajil názorem, abychom se distancovali od vlády s hnutím ANO,“ tvrdí.

Otázkou tak zůstává, zda toto rozhodnutí nebude pro ČSSD mít spíše negativní dopad u jejích voličů. V hlavním městě povede kandidátku Jana Maláčová, na druhém místě pak bude bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický, což se Hamáčkovi zamlouvá.

„Jsem přesvědčený, že to je dobrý tah. Vysíláme v hlavním městě do voleb tandem, který bude úspěšný,“ míní Hamáček a vysvětluje tak, proč se rozhodli pro Stropnického.

„Je to nepochybně levicově zaměřený člověk. Má podobné vidění světa jako sociální demokracie. Z hlediska programu nebo ideového zakotvení je spolupráce s ním logická.“

Andrej Babiš není postrach číslo jedna

Tento tah je tak jasnou snahou zachránit stávající stranu ČSSD a přilákat k ní nové levicové voliče. Hamáček sám řekl, že větší potenciální hrozbu nevidí v hnutí ANO Andreje Babiše, ale v koalici Spolu.

„Ode mě jako sociálního demokrata nemůžete čekat, že budu otevírat dveře pravicovým experimentům. To už jsme tady měli. Neudělám nic, co by otevřelo dveře pravici k tomu, aby nastoupila do čela České republiky,“ prohlašuje.

Mohou ale vzniknout úplně nové „koalice“ a politická přátelství. „Zaznamenal jsem celkem jasné vyjádření poslance ANO a hejtmana Ivo Vondráka, že preferuje koalici ANO s ODS. A v kuloárech slyším od některých členů ODS, že by se tomu nebránili,“ řekl Hamáček.

Možným problémem může být ale i vrbětická kauza. Na tu mnoho lidí nahlíží pozitivně, někteří ale zase negativně. Tento případ Janu Hamáčkovi poměrně dost podlomil kolena u mnoha dosavadních podporovatelů.

„Jediné, co k tomu mohu říct, je to, že se počítá výsledek. A ten je takový, že jsme splnili sen bezpečnostní komunity, kdy jsme vyhostili řadu diplomatů i agentů, takže jsme zkomplikovali práci ruským rozvědkám a současně srovnali počty našich a ruských diplomatů v obou zemích,“ říká Hamáček.

Odpověděl i na otázku, co bude dělat, pokud se on či ČSSD jako taková nedostane do Poslanecké sněmovny. „Moje priorita je dostat ČSSD do Sněmovny. Jiné plány typu plán A, plán B či plán C opravdu nemám,“ a dodal: „Určitě nepůjdu na místo velvyslance. Věřím, že se dokážu o sebe postarat, uživil bych se.“

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články