Babiš přijel na zničená místa tornádem a začal běsnit. Povíme vám, co ho tak rozzuřilo

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš čelí kritice za to, že se rozhodl navštívit oblasti postižené tornádem, které se Českem prohnalo ve čtvrtek večer. Ohradil se proti tomu, že by si dělal kampaň před podzimními volbami.

Sám pro CNN Prima NEWS řekl, že média žádal, aby ho nefotila a odešla od něj. Vypadal dokonce naštvaně. Po katastrofě na Hodonínsku i Břeclavsku se Babiš objevil na místech hned o víkendu.

Média zachytila nejen Babiše, ale také ministryni Schillerovou

„Žádal jsem média, aby odešla a aby mě nefotila. Neměl jsem žádného fotografa, nedával jsem žádnou fotku na Twitter ani na Facebook. Média jsem opakovaně vyzval, tak si to ověřte,“ řekl serveru Babiš. Do zasažených obcí na jižní Moravě a Ústecku jsem jel pracovat, ne dělat PR.“

„Opakovaně jsem média žádal, ať mě nefotí a nenatáčí, protože nestojím o žádnou publicitu při tomto neštěstí, které obrátilo naruby životy stovek našich občanů. Proto jsem poslal domů i vládního fotografa a ani nedával žádné příspěvky na sociální sítě. Jak vidno, médiím nešlo o lidi, ale zase o to nakopnout Babiše,“ vyjádřil se premiér.

Média ale přistihla kromě Babiše na místech neštěstí také šéfku státní kasy Alenu Schillerovou. Ta seděla mezi zbytky domů vedle Babiše, a její výraz hovořil za vše. „Politik má při takové mizérii v zásadě dvě možnosti. Být u toho, nebo být u toho platný. Schillerová vsadila na to první,“ komentoval fotografii Mirek Topolánek.

tornado ceska republika

Zdroj: Profimedia

Fotografii si mezi troskami udělala také ministryně Jana Maláčová, která ji umístila na twitter. Stojí na místě bývalého domova pro seniory. Premiér se na místa neštěstí vydal hned v pátek dopoledne. Podle svých slov by dorazil už dříve, ale byl na summitu v Bruselu. Předběhla ho právě Schillerová nebo ministr vnitra Hamáček.

Hamáček slíbil, že stát udělá pro lidi bez domova maximum

Hamáček byl ve zničených obcích ještě před Babišem. Popsal celou situaci a doplnil, že stát bude dělat všechno, aby postiženým lidem pomohl. „Na místo jsem dorazil ve čtvrtek před půlnocí. Byl jsem na krajském krizovém štábu v Brně, v ranních hodinách jsem byl v postižených obcích. První dojem? To je, jak když se obcemi prohnala válečná fronta.“

Hamáček se netajil tím, jaký je pohled na zničené obce skličující. „Je to děsivý pohled, stovky, možná přes tisíc zdevastovaných domů. Lidé se ráno probouzeli do apokalypsy. Auta létala vzduchem 30 metrů, lidé jsou v šoku, to se snad ani nedá popsat,“ svěřil se CNN Prima NEWS Hamáček.

Nejdůležitější je v této chvíli dokončit záchranné práce. Mnoho dobrovolníků nabídlo své volné ruce, ale v tuto chvíli nejsou potřeba. Lidé se nemají vydávat na vlastní pěst autem nebo dodávkou do postižených míst, protože by jednotky IZS měly problém s vjezdem i výjezdem z obcí.

Lidé mohou pomoci finančně na několik nadačních kont. Statici do dnešního dne označili za nebezpečných 61 domů, které se budou muset srovnat se zemí.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články