Babiš odchází: „Chci být konstruktivní,“ říká

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Babis andrej
Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš (ANO) se dnes přesouvá z čela vlády do opozice. V jeho funkci jej nahradí Petr Fiala z ODS. Ačkoliv během voleb tvrdil, že raději odejde z politiky, než aby byl v opozici, změnil názor. Podle jeho slov chce být konstruktivním opozičním politikem. Vyplývá to z jeho rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Andrej Babiš byl druhým nejdéle sloužícím premiérem České republiky. V této funkci strávil čtyři roky a jedenáct dní. On sám to považuje za velký úspěch. A to především proto, že vládl v menšinové vládě společně s ČSSD a za tolerance Komunistické strany Čech a Moravy.

Babiš jako opoziční politik

Ačkoliv se mu dříve do opozice nechtělo, poslaneckou sněmovnu opakovaně označoval za „žvanírnu“ a opozici za zbytečnou věc, která jen vládě hází klacky pod nohy, nyní se na svou roli těší.

„Na opoziční roli se těšíme různě. Paní Schillerová se strašně těší, kolegové i já. Samozřejmě. Pro mě je to nová věc, já jsem spíš na ty konkrétní věci než na to mluvení,“ řekl pro iRozhlas.cz.

Sám chce být ale konstruktivním kritikem a nechce bezdůvodně bojkotovat rozhodnutí vlády. Už ale nyní má k vládě určité výhrady. Podle jeho názoru je pětikoalice příliš zaměřená na koronavirus a ostatní problémy České republiky neřeší tak, jak by měla.

Bude se řešit nouzový stav

Covid je také první věc, kterou bude nová vláda na své první schůzi řešit. Bude se totiž rozhodovat, zda se ponechá nouzový stav, který zavedla vláda Andreje Babiše. On sám si není jistý, zda by jej zachoval, či nikoliv.

„Tak pandemie klesá. Vracíme se na čísla, která jsme měli před měsícem. To znamená i na celkový počet hospitalizovaných. Klesá celkový výskyt případů i počet pacientů na JIP, takže to je otázka na příští vládu,“ uvedl dnes už bývalý premiér.

Podle jeho názoru je konec roku tak specifickým obdobím, že tvorba jakýchkoliv opatření bude velmi složitá a musí se počítat s tím, že občané budou v této době mnohem náchylnější k tomu je nedodržovat.

Tajemný dopis

Předseda hnutí ANO se svěřil, že Petru Fialovi připravil speciální dopis, který mu hodlá dnes předat společně s klíči od korunovačních klenotů.

„V podstatě chci založit tradici tak, jak to dělají američtí prezidenti. Nechávají nějaký vzkaz. Tak jsem napsal panu premiérovi dopis, který mu předám. Je víceméně soukromý, ale oficiální. Já ho nezveřejním. Ale založení takovéto tradice by bylo fajn,“ myslí si Andrej Babiš.

Oba premiéři, ten končící i ten nově nastupující, se sejdou dnes ve 12:30 u Strakovy akademie. Ačkoliv první zasedání vlády bývá většinou jen o formalitách, tentokrát se pravděpodobně bude řešit i věcný program, především návrh na prodloužení nouzového stavu.

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Idnes.cziRozhlas.cz.

Autor: Markéta MladáSouvisející články