Babiš promluvil o svém zdraví. Mohla za ucpané střevo dieta?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Nextfoto

Už je to víc jak týden, co byl z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) propuštěn předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Jak se ukázalo, měl problém s trávicí soustavou. O svém aktuálním zdravotním stavu promluvil pro CNN Prima NEWS.

11. března byl předseda největší opoziční strany přijat do pražského IKEMu. Tam byl dokonce týden hospitalizován a podstoupil řadu vyšetření.

Závažné ucpání tenkého střeva

Mluvčí hnutí nejprve veřejnost informoval, že se jednalo jen o lehkou indispozici. Jak se ale posléze ukázalo, situace byla mnohem závažnější. „Měl jsem takzvaný ileus. Ztratil jsem vědomí a vezla mě záchranka do IKEMu,“ vysvětlil Babiš v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Předsedovi hnutí ANO se udělalo nevolno při obědě. Jeho kolegové mu naštěstí okamžitě poskytli první pomoc a zavolali mu záchranku.

Ileus je lékařský termín pro neprůchodnost střev. Tento stav je velmi závažný, dokonce život ohrožující. To byl případ právě bývalého premiéra.

„Neprůchodnost tenkého střeva končí často operací, protože tam hrozí riziko, že to střevo praskne,“ popsal své zdravotní potíže Babiš. Lékaři mu však v nemocnici nakonec dokázali pomoci, a operace tak nebyla nutná.

Mohla za všechno dieta?

Zatím není zcela jisté, co mu život ohrožující obtíže způsobilo. „Příčina nebyla zjištěna, pravděpodobně za to mohla dieta. Já jsem zhubnul 13 kilo, protože jsem měl proteinovou dietu,“ vysvětlil.

„Asi jsem měl moc vlákniny, a to mi ucpalo střevo. Ale to je jenom moje domněnka,“ odhalil pro pořad Nový den předpokládanou příčinu ucpání tenkého střeva Babiš.

Vyšetření budou dál pokračovat

Dalším testům se však podle Novinek nevyhne. Lékaři si chtějí být jistí, že za jeho kolapsem opravdu nestálo nic jiného. Bývalého premiéra tak čekají ještě další vyšetření, jako například magnetická rezonance a výpočetní tomografie, takzvané CT.

Z jedné diety přešel Andrej Babiš hned do další. Tentokrát ale pod dozorem lékařů. „Teď mám takzvanou bezezbytkovou dietu. Všichni se mě ptají, co to je, jestli sním celý talíř. Ale ne. To je tak, že jíte a odchází z vás málo,“ vysvětlil se smíchem.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články