Babiš promluvil o zvyšování mezd a zadlužování příštích generací. Překvapil informací o rozpočtu Prahy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš ve svém Čau lidi, které vysílá každou neděli, negoval informaci, že by jeho vláda zadlužovala budoucí generace. Podle něj si vláda vede dobře a po koronavirové krizi se státní dluh opět začne snižovat.

Podle Babiše je výhled české ekonomiky dobrý. Upozornil také na to, že se sám zasazoval o minimalizaci státního dluhu od vstupu do politiky, a dokud nepřišla pandemie, podle svých slov snižoval státní dluh. S tím ale zásadně nesouhlasí zástupci opozice, kteří premiérovi vyčítají populistické kroky.

Česká ekonomika je robustní, říká premiér

Andrej Babiš vidí budoucnost české ekonomiky poměrně optimisticky: „Vracíme se do normálu, naše ekonomika je velice robustní. Myslím, že to znovu zvládneme. Zkrátka nevěřte tomu, že zadlužujeme pro příští generace,“ řekl předseda vlády ve svém pravidelném pořadu na sociálních sítích.

Současnou ministryní financí je Babišova spolustranice z ANO Alena Schillerová, která se podle Babiše snaží pokračovat ve stabilizaci situace. „Minulý rok jsme stále byli níž, než když jsme nastupovali. My to znovu zvládneme, protože už jsme to jednou zvládli,“ komentoval Babiš propad české ekonomiky po koronavirové pandemii.

Premiér dále uvedl, že obce a kraje jsou podle něj ve „velmi dobré finanční kondici“. Podle Babiše mají přebytky v řadách miliard. Jako příklad jmenoval hlavní město, ve kterém vládne koalice Pirátů, uskupení Praha sobě a Spojených sil pro Prahu. Taková Praha má desítky miliard a vůbec ty peníze nepotřebuje, protože moc neinvestuje,“ řekl Babiš.

Premiér se zmínil i o plánu zmražení politických platů. Podle něj by si lidé do politiky neměli chodit vydělat. „Ne, aby se živili politikou, jak je tomu u nás zvykem. Samozřejmě budu napadán, že je to populistické,“ uvedl. „Snížili jsme daně, lidé mají větší příjmy a s navyšováním platů se proto nepočítá,“ okomentoval otázku budoucího vývoje mezd.

Dluhy nejsou řešením, říká opozice

Opozice i někteří ekonomové nevidí budoucnost stejně růžově jako premiér. „Potěšilo mě, že vláda na krizi nereagovala škrty jako v minulosti. Přešli jsme ale do opačného extrému, kdy se protrhla hráz,“ řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové ekonom Mojmír Hampl. Oslovil i ministryni práce a sociálních věcí Maláčovou, která prosazuje další zvýšení důchodů.

„Já vás hlavně prosím, nedělejte ten problém ještě horší předvolebními dárečky. Bohatství nevzniká přerozdělováním. Přerozdělování je bohatství, které už někdo vytvořil. Bohatství vzniká prací a investicemi,“ žádal Hampl Maláčovou s tím, že podobné kroky celou situaci jen zhoršují.

Neustálé zadlužování kritizuje i poslanec ODS a stranický ekonomický expert Jan Skopeček. „Je potřeba ho zastavit. Dluhy se nikdo k prosperitě nedopracoval. Potřebujeme velmi výrazně osekat výdajovou stránku státního rozpočtu. Nesmíme dopustit, abychom vyšší dluhy platili stále většími daněmi, jako to bylo doposud,“ říká v předvolebním klipu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články