Očkování dětí proti covidu? Babiš přišel s jasným názorem

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovani deti
Zdroj: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Česko by kromě dospělých mohlo nabídnout očkování proti nemoci covid-19 také dětem od 12 let. Podmínkou je ale schválení vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. To se očekává od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) do konce května.

Informaci ČTK řekl český premiér Andrej Babiš. Ten dokonce požádal vedoucí Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby uspíšila dodávky vakcín právě zmíněných firem. Česko by podle jeho slov mělo začít uznávat také očkovací vakcíny, které byly podány v zahraničí.

Od 1. června se otevře registrace pro všechny od 16 let

Na mimořádném summitu vedoucí unijních zemích mluvili o dalších postupech v boji proti pandemii. Podle Babiše by očkování malých dětí mělo začít brzy po schválení. „Bylo by samozřejmě fajn, aby ti, kteří se chtějí očkovat – a doufejme, že jich bude co nejvíc – to stihli do 1. září,“ doufá premiér.

Jednalo se také o tom, že by se uznávaly vakcíny naočkované mimo země Evropské unie, například ve Spojených státech. Babiš řekl, že by u nás měla skončit zajetá praxe. Některým krajům se doteď neuznává očkování, které neprošlo schválením EMA.

O dalším řešení takových situací bude Babiš jednat s ministrem zdravotnictví, kterým je nově zvolený Adam Vojtěch. Arenberger podal rezignaci poté, co se o něm hojně mluvilo v souvislosti o nepřiznaném majetku.

Na začátku očkovací kampaně chtěl Babiš očkovat až 100 tisíc lidí. K tomuto číslu se ale ani nepřiblížil hned z několika důvodů. Společnosti, které vakcíny vyrábějí, nestíhají posílat nasmlouvané počty, takže se očkování hodně zdrželo.

Očkování nejde tak rychle, jak se očekávalo

Aktuálně je v České republice naočkovaných 4,7 milionů lidí, obě dávky potřebné k celkové ochraně má 1,25 milionu osob. Očkovat se přitom začalo už na konci prosince. Lidé se mohli registrovat už v zimních měsících, ale nejdříve byly problémy se samotnou registrací, kam se mnoho lidí starších 80 let ani nedostalo.

Následně byli na řadě zdravotníci a lidé v první linii. Následovaly nejstarší skupiny osob, aktuálně se v pondělí 24. května otevřely registrace pro lidi 35+, od středy 26. května se mohou k očkování přihlásit už také osoby 30+.

Od prvního června se očekává otevření registrací pro všechny od 16 let. Očkování je jednou z možností, jak se prokázat na restauračních zahrádkách, ve službách nebo hotelech. Další variantou je negativní test nebo prodělaná nemoc. Od července by měly vejít v platnost covid pasy, které usnadní cestování v zahraničí.

Autor: Raina TomanováSouvisející články