V Indii udeřila kromě covid-19 další nemoc. Odborníci řekli, v čem je velmi nebezpečná

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus v indii
Zdroj: Profimedia

Druhý nejlidnatější stát světa čelí v souvislosti s koronavirem dalším dvěma nemocem. Kromě takzvané černé houby se objevila další, takzvaná bílá houba objevující se u lidí, kteří mají vlivem prodělaného covidu-19 poškozenou imunitu. Píše o tom server iDnes.cz.

„Bílá houba“ zasahuje především plíce. Někteří indičtí odborníci ji považují za ještě větší hrozbu, než je mucormykóza neboli černá houba.

„Plísňové onemocnění mucormykóza je velmi vážné, je na něj padesátiprocentní úmrtnost a pro jeho zvládnutí je třeba mnoho léků a často operace,“ říká infektolog Peter Collignon ze Světové zdravotnické organizace.

Odborníci se přou, jaká houba je nebezpečnější

Indický premiér Naréndra Módí nedávno řekl, že mucormykóza představuje pro zemi „novou výzvu“, země eviduje přibližně 9 000 případů.

Rizikem má být i „bílá houba“. Někteří odborníci s údajnou nebezpečností „bílé houby“ či plísně nesouhlasí. Podle nich byla u desítek pacientů ve státech Bihár a Uttarpradéš pozorována kandidóza, což je poměrně běžné a lehce léčitelné onemocnění.

„Ovlivňuje centrální nervový systém a respirační systém. Může se šířit rychleji než černá houba a potenciálně být více nebezpečná,“ řekl o kandidóze Bhumeš Tyagi, odborný zdravotní asistent z univerzitní nemocnice Sharda Hospital nedaleko Dillí. Infekce postihuje kromě plic i nehty, kůži, břicho, ledviny, mozek, genitálie a ústa.

Podle specialisty na respirační nemoci Aruneše Kumara ze soukromé nemocnice Paras Hospital trpí „bílou houbou“ zejména lidé se slabou imunitou, diabetici, lidé s rakovinou nebo ti, kteří dlouhodobě užívají steroidy. „Ovlivňuje také ty pacienty s koronavirem, kteří jsou na kyslíkové podpoře,“ řekl.

Jiní specialisté ovšem nesouhlasí. „Mucormykóza je nebezpečnější, protože se normálně nenachází v lidském systému a obvykle nevidíme mnoho případů. Kandidóza je snadno diagnostikována a snadno léčitelná. Většinou není život ohrožující, pokud úplně nevynecháte léčbu a nestane se invazivní,“ vysvětlil serveru India pneumolog z bombajské nemocnice Kapil Salgia.

Termín vytváří zbytečnou paniku, říká lékař

Sandžaž Pudžari, člen národního expertního týmu pro infekční nemoci, uvedl, že by média i lékaři měli přestat s používáním termínu „bílá houba“, protože vytváří „zbytečnou paniku“. „Orální kandidózu můžeme vidět u mnoha pacientů s oslabenou imunitou,“ uvedl s tím, že kvasinka nevyžaduje speciální léčbu jako „černá houba“.

Kandidóza vzniká přemnožením běžně se vyskytujících kvasinek v organismu. Název „bílá houba“ zřejmě podle Pudžariho vznikl na základě bílého povlaku v ústech, kterým se vyznačuje ústní kandidóza. Přemnožená kvasinka začne být nebezpečná ve chvíli, kdy se začne usazovat na orgánech.

Autor: Aneta Střechová



Související články