Země na pokraji sil. V Indii zemřel během jednoho dne na covid-19 rekordní počet lidí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Indie covid
Zdroj: PradeepGaurs / Shutterstock.com

Druhá nejpočetnější země světa hlásí další smutný rekord. Během včerejšího dne tu nemoci covid-19 podle oficiálních statistik podlehlo 4329 osob. Celkem se jich v zemi novým typem koronaviru nakazilo už přes 25 milionů.

I přes rekordní počet zemřelých během jednoho dne epidemie v Indii v posledních dnech podle oficiálních statistik částečně slábne.

Pokles je iluze

Většina pozorovatelů a odborníků se však shoduje na tom, že oficiální statistiky o případech nemoci covid-19 jsou velmi podhodnocené, protože v některých částech země neexistuje adekvátní lékařská péče a chybí tu i úřady, které by všechny případy zaznamenávaly.

„Pokles v potvrzených případech covidu v Indii je jen iluze. Zaprvé kvůli omezenému testování je celkový počet případů obrovsky podhodnocený. Zadruhé, potvrzené případy se zaznamenávají jen tam, kde je lze potvrdit – v městských oblastech. Odlehlé oblasti se (do statistik) nezapočítávají,“ napsal na twitteru Vincent Rajkumar z americké Kliniky Mayo.

Další odborníci tvrdí, že reálný počet případů nemoci může být až desetkrát vyšší, než říkají oficiální statistiky. Z více jak 1,3 miliardy obyvatel Indie se jich každý den na covid-19 otestuje pouze zhruba 1,8 milionů. Pozitivní je přitom každý pátý.

„Testování je v mnoha státech stále neadekvátní. A když vidíte vysokou pozitivitu testovaných, očividně netestujeme dostatečně,“ citoval například hlavní vědeckou pracovnici WHO Soumyu Swaminathan časopis The Hindu.

Naproti těmto tvrzením jdou i různé snímky a záběry, které se objevují na sociálních sítích. Krematoria v zemi nestíhají, mrtvá těla se proto často spalují třeba v parcích nebo se posílají do řek, které je pak vyplavují.

Indie přitom podle statistik tamního ministerstva zdravotnictví překonala teprve včera celkem 25 milionů nakažených od začátku pandemie. To je po Spojených státech, které doposud identifikovaly 33 milionů pozitivních případů, druhý nejvyšší počet na světě.

Další rána pro Indii

Podle statistik se v zemi z nemoci již více jak 21 milionů lidí vyléčilo a zhruba 275 tisíc jich covidu podlehlo.

Pandemií zasaženou Indii včera postihla další rána. Na západ země udeřil cyklon Tauktae, který si vyžádal nejméně 21 lidských obětí. Dalších 96 je aktuálně pohřešovaných.

Autor: Petr HejčlSouvisející články