Krematoria v Indii nestíhají. Řeky vyplavují mrtvoly a kopou se hroby pro živé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Indie spalovni mrtvol
Zdroj: Exposure Visuals / Shutterstock.com

Řeka Ganga vyplavila na severu Indie pozůstatky několika desítek lidí. Pravděpodobně jde o oběti nemoci covid-19. Místní si myslí, že byla těla poslána do řeky buď proto, že krematoria v zemi již nestíhají spalovat, nebo kvůli tomu, že rodiny mrtvých nemají na kremaci dostatek peněz.

Indii stále sužuje obrovský počet obětí nového typu koronaviru. Krematoria v zemi nestíhají již několik týdnů i přesto, že spalují na hraně svých možností.

Řeka Ganga k tomu v pondělí vyplavila na severu země několik pozůstatků. Místní spekulují, že těla byla do řeky dána právě kvůli nedostupným kapacitám krematorií.

Desítky až stovky těl

Těla se našla v regionu Buxar poblíž hranic dvou z nejchudších států Indie, Biháru a Uttarpradéše. Podle tamních úřadů řeka vyplavila zhruba 40 pozůstatků.

Některá média však mluví až o stovce těl. Část z nich byla už i částečně spálená a mohla být v řece i několik dnů.

„Kontaktovali jsme znepokojené úřady, aby odklidily a spálily všechna těla,“ řekl jeden z místních úředníků Ashok Kumar agentuře AFP.

Jiný tamní úředník Naval Kant řekl agentuře DPA, že i v normálních dnech řeka vyplaví dvě nebo tři těla, ale nyní bylo číslo vyšší kvůli smrtelné nákaze.

Ganga je největší a nejposvátnější řekou Indie. Ročně se v ní myjí miliony věřících, aby očistili své tělo i duši. Zároveň se do ní sype popel zemřelých. Na to však již krematoriím dochází kapacita.

Pandemie v Indii

V Indii v posledních dnech přibývají rekordní počty nově nakažených i mrtvých. Podle oficiálních zdrojů se v zemi nemocí covid-19 nakazilo přes 23 milionů osob, z nichž více jak 250 tisíc zemřelo.

Podle pozorovatelů je však číslo počtu případů i úmrtí mnohem vyšší, než ve skutečnosti. V některých odlehlých částech země se totiž smrti vůbec oficiálně nezaznamenávají.

Doktoři ani krematoria v zemi nestíhají, a vznikají tu dokonce situace, kdy hrobaři připravují hroby pro živé lidi, protože na ně žádný lékař nemá čas.

Autor: Petr HejčlSouvisející články