Balaš se dohodl se svým ukrajinským protějškem na změnách ve školní výuce Ukrajinců. Budou mít více volného času

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
deti ve skole
Zdroj: Shutterstock

Ministr školství Vladimír Balaš představil novou česko-ukrajinskou dohodu týkající se školní výuky. Ta se zabývá všemi stupni vzdělávání. Nejvýznamnější novinkou je, že ukrajinské děti už nebudou muset absolvovat výuku obou zemí, budou se totiž uznávat kurikula.

Ministr Balaš a jeho ukrajinský protějšek Serhiy Shkarlet podepsali bilaterální smlouvu, která podle Seznam Zpráv potvrzuje například i to, že si Ukrajina a Česko budou vzájemně uznávat své vzdělávací programy a obsah výuky.

Více času pro Ukrajinské děti

Podle Balaše povede nová dohoda například k tomu, že budou mít ukrajinské děti na základních školách více volného času. Omezí se jim totiž online výuka v zahraničí, kterou mají společně s docházením do školy u nás.

„Většina předmětů, které se učí ukrajinské děti na českých školách, se budou učit i nadále a budou uznávány. K tomu se online přidají jen ty typicky ukrajinské, jako je ukrajinština nebo ukrajinská historie. Zredukuje se tak množství předmětů, které se vyučují online,“ řekl Balaš podle iDNES.

Podle jeho slov by to mohlo vést i k většímu zájmů studentů a rodičů o školní docházku. Jak upozorňuje server Česká televize, tisíce ukrajinských dětí u nás do školy nechodí. Nepomohly navíc ani peníze, které do jejich výuky stát investoval.

Například šestnáctiletý Mikyta přijel podle serveru do Prahy v červenci. Kvůli válce nestihl dostudovat poslední rok na střední škole v rodné Poltavě. Na tu českou se ale nepřihlásil. „Chtěl jsem dokončit školu se svými rodilými spolužáky a učiteli,“ vysvětlil s tím, že se bude raději učit pouze online. A stejně je na tom mnoho dalších Ukrajinců.

Ukrajinský ministr si spolupráce cení

„Covidová situace a následně také zahájení ruské agrese přípravy tohoto dokumentu ztížily. Po ruské invazi na Ukrajinu se musel text upravit tak, aby zohlednil současnou situaci a podmínky, a to například i co se týče ukrajinských studentů na českých vysokých školách,“ řekl ministr školství Vladimír Balaš.

Ze strany ukrajinského ministra školství má nová dohoda s Českou republikou rozhodně velký smysl. Věří tomu, že se díky tomu zlepší školní výsledky dětí. „Pro Ukrajinu se jedná o velmi důležitou spolupráci, nejen v oblasti vysokých škol, ale ve školství obecně. Moc děkujeme českému národu za veškerou podporu,“ cituje slova Serhiyi Shkarleta ministerstvo školství.

Zdroj: Ministerstvo školství ČR, iDNES, Seznam Zprávy, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články