9 z 10 samoživitelů letos dětem přání na Vánoce nesplní. Pětina dotázaných utratí za dárky jen 500 korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanocni nakupy
Zdroj: Shutterstock

Pouze jedna třetina samoživitelů má letos našetřeno na vánoční dárky. Zbytek maminek a tatínků, kteří se sami starají o své děti, si dělá s letošními svátky velké starosti. 9 z 10 svobodných rodičů nebude moci svým dětem splnit na Vánoce přání, nebo jim ho splní jen částečně. Vyplývá to z průzkumu Klubu svobodných matek.

Na otázku, zda jsou samoživitelé schopni zajistit dětem jejich vánoční přání, 62 % uvedlo, že pouze částečně, 36 % vůbec ne a pouhá 2 % dotazovaných dětská vánoční přání splní, uvádí server.

Více než polovina dotazovaných uvedla, že není schopna během roku ušetřit na dárky vůbec. Letos, když se kvůli vysoké inflaci situace ještě zhoršila, dostalo se číslo na 51 %. 42 % osob šetří, pokud to jejich současná životní situace dovolí.

Dárky do 500 korun

Pětina samoživitelů z dotazovaných 757 uvedla, že letos za dárky pro své děti utratí do 500 korun. Zbytek dárků bude vyrobených ručně doma nebo darovaných od přátel. S tím souvisí také obrovský zájem o nedávno otevřenou oděvní banku v Praze.

Klub svobodných matek otevřel banku začátkem září v Troji. „Evidujeme, že lidé ve složité situaci teď nežádají už jen o jídlo, stojí i o oblečení,“ uvedla pro server Pražská drbna šéfka Klubu svobodných matek Dana Pavlousková.

„Když už jsou lidé v nouzi potravinové, tak reálně jsou v nouzi celkové. Díky této spolupráci můžeme nabídnout komplexnější pomoc,“  řekla pro Seznam Zprávy ředitelka krajské potravinové banky Věra Doušová. Je velmi pravděpodobné, že někteří rodiče tak vánoční dárky pro děti budou shánět i na podobných místech.

Třetí kritický rok

Šetření na dárcích se letos týká nejen samoživitelů, ale úplně všech. Podle průzkumu společnosti Home Credit dokonce 10 % Čechů nebude letos dárky nakupovat vůbec. Právě samoživitelé jsou na tom ale nejen letos nejhůř.

„Výsledky průzkumu bohužel nepřekvapily, situace samoživitelů je již třetím rokem dlouhodobě kritická. Zpočátku to byly dva roky koronavirové krize, letos razantní zvýšení základních životních nákladů, to vše na sólo rodiče výrazně dopadá,“ uvádí Pavlousková.

„Jako samoživitel musí člověk nejprve zajistit, aby měl s dětmi kde bydlet a co jíst, a až poté řeší další věci, jako jsou právě vánoční dárky. Přesně z tohoto důvodu se i letos snažíme v tomto bodě ze všech sil pomáhat, děti mají právo si Vánoce užít a nevnímat problémy nás dospělých,“ doplňuje závěrem.

Zdroj: Klub svobodných matek, Seznam Zprávy, Pražská drbna, Oděvní banka

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články