Češi letos budou šetřit i na dárcích. 10 % lidí nebude nakupovat vůbec

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanocni nakupy
Zdroj: Shutterstock

Na Čechy doléhá inflace ve všech směrech. Šetřit se většina z nich letos chystá i na vánočních dárcích. Dokazuje to tisková zpráva společnosti Home Credit, podle které chce až 57 % lidí letos dárky zvládnout levněji než v minulých letech.

7 lidí z 10 se pokusí letos vánoční dárky nakoupit ze své běžné výplaty a nesahat vůbec na peníze, které mají stranou. Více než polovina dotazovaných osob uvedla, že bude letos za dárky utrácet méně peněz, 15 % dokonce podle tiskové zprávy uvedlo, že si počká na povánoční výprodeje.

10 % osob pak řeklo, že letos kvůli zdražování nebude kupovat dárky vůbec. „S rodinou jsme se domluvili, že si letos uděláme Vánoce bez dárků a bude pro nás dostatečné, že se všichni sejdeme pod jedním vánočním stromkem,“ potvrzuje pro Přehledně24 výsledky průzkumu sedmadvacetiletý Radim z Benešova.

Letos mají lidé větší obavy

Už loni se na dárcích pokoušelo šetřit 40 % osob a 4 % lidí nenakupovaly dárky blízkým vůbec. Letos jsou ale čísla ještě vyšší a je vidět, že složitá ekonomická situace se podepisuje téměř na všech.

„Inflace a rostoucí ceny mě donutily zamyslet se nad tím, jestli nejsou dárky vyrobené doma koneckonců hodnotnější. Sestře se chystám ušít mikinu, rodičům sestříhám vzpomínkové video,“ říká dvaatřicetiletý Daniel. Ten má ovšem trochu strach, že jeho rodina slib o nekupování dárků nedodrží.

Podle Home Creditu letos přes 40 % osob plánuje za dárky utratit méně než 5000 korun, 28 % plánuje utratit 5000 až 10 000 korun, necelé jedno procento pak odpovědělo, že je ochotno utratit za dárky i 30 000 korun.

Hitem se stávají knihy a kosmetika

Velká část českých rodin nakupuje v současné době především ve slevách. Ačkoli si i nadále hlídají reklamní letáky spíše lidé důchodového věku a maminky s dětmi, fenomén nákupů ve slevách se podepsal kvůli inflaci i na zbytku společnosti, uvádí TV Nova.

A i dárky se většina lidí pokusí nakoupit právě ve slevách. Hitem letošních Vánoc se stává kosmetika a zlevněné knihy. „Zatímco před dvěma lety nakupovalo pro své nejbližší elektroniku 34 % lidí, letos ji chce pořídit jako vánoční dárek 16 % dotázaných,“ uvádí tisková zpráva.

Typy dárků, jaké letos budou Češi nakupovat, odrážejí podle průzkumu také současnou situaci. Jedná se spíše o levnější předměty, elektronika se posunula na devátou příčku a například dříve oblíbené dovolené či zážitkové poukazy letos plánuje darovat jen 5 % osob.

Zdroj: Tisková zpráva Home Credit, Přehledně24TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články