Města letos budou šetřit na vánoční výzdobě. Některé obce se bojí, že zklamou svými trhy zákazníky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanocni osvetleni
Zdroj: Shutterstock

Zvyšující se ceny energií pociťují ve velkém i města. V řadě z nich se tak na Vánoce lidé nesetkají s tak bohatou výzdobou jako před rokem. Světýlek bude v některých obcích méně, jiné se ale pokouší atmosféru vánočních svátků zachránit za každou cenu.

Města se podle iDNES snaží šetřit všemi možnými způsoby. V některých obcích bude osvíceno méně míst, někde se budou po 10. hodině na noc svítící ozdoby vypínat, jiná města zase mění klasické žárovky za úsporné. Například ve Zlíně bude osvětlení ve stejném rozsahu jako v předchozích letech.

„Změnou by mělo být časování osvětlení, tedy rozsvícení a zhasnutí tak, aby nesvítilo přes celou noc. Vánočního stromu se omezení nedotkne. Použijeme úsporné osvětlení, jehož provoz není tak drahý,“ řekl pro iDNES mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

Výrazné úspory se chystají také v Jihlavě, kde nebude svítit velký věnec kolem mramorového sloupu, který byl podle tamních úřadů nejdražší záležitostí. Kromě České republiky vánoční výzdobu omezují výrazně i zahraniční země.

Jeden stromek na město

Jeden z nejrazantnějších kroků udělalo v rámci pravidel vánočních výzdob Německo. Tam totiž už na přelomu září a října podle Seznam Zpráv doporučila německá nezisková ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe omezit vánoční osvětlení v domech, bytech i městech.

„Nevoláme po zrušení vánočních trhů, ty se mohou a měly by se konat i letos. Ke slavnostní náladě ale nepotřebujeme světelné orgie, jako tomu bylo v předchozích letech,“ uvedl podle serveru Adequate Travel federální ředitel společnosti Jürgen Resch.

Německo se dále bude snažit mít v každé obci pouze jeden velký osvícený stromeček, a to ideálně na náměstí. Města jako Bamberk, Řezno nebo Mnichov plánují trhy v běžném režimu. Elektřinu ale ušetří použitím LED světelných řetězů a kratší dobou svícení, doplňují Seznam Zprávy.

Někde šetřit nehodlají

Zatímco řada zahraničních i českých měst se Vánoc s ohledem na spotřebu elektřiny obává a hledá cesty, jak ušetřit, některé české obce mají jasno v tom, že si s rostoucími cenami energií nebudou dělat starosti. Například Brno prý nepočítá s výraznými změnami.

Za osvětlení vánočního stromu na náměstí dalo loni podle serveru Elektřina město zhruba 4000 korun. Letos předpokládá o pár stovek více, pokud ale vynechá některé z řetězů na lampách, kterých si prý ve výsledku nikdo ani nevšimne, budou ceny srovnatelné.

Podle TV Nova se města obávají toho, že zklamou svými vánočními trhy zákazníky. Proto jsou například v Praze či Ostravě proti většímu omezování výzdoby a vánočních atrakcí. Podle Novinek tak například centrum Ostravy bude osvětleno přesně tak, jak jsou lidé zvyklí.

Zdroj: Seznam Zprávy, Novinky, Elektřina, iDNES, Adequate Travel, The Journal, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články