Bartoš: Babiš je král Mordoru a lže. Sebevědomý lídr Pirátů řekl, v čem dalším je premiérova kampaň nechutná

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ivan bartos pirati
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Podle Ivana Bartoše dělá premiér Andrej Babiš kampaň proti Pirátům, vědomě lže a šíří strach. Nejen to prozradil pro televizi CNN Prima NEWS vedoucí Pirátů, který se rozhodně nechystá sundat dredy.

Babiš je podle Bartoše král Mordoru. Nebojí se překroutit různé názory tak, aby to nakonec vypadalo, že jsou Piráti nejhorší strana. Vysvětlil, proč už počítají se svým místem ve vládě a jaký mají volební program. Zvyšování daní do něj nepatří, jak Bartoš prozradil.

Nemůže to fungovat tak, že večer někomu zavoláte a druhý den nastupuje jako ministr

Na otázku, proč už si Piráti rozdělují ministerstva, když ještě nevědí, zda vůbec budou ve vládě, Bartoš odpověděl, že každý jde do voleb s tím, že vyhraje. Politika je podle něj prostředek, jak mohou všichni svůj program realizovat. Vyjádřil se také k tomu, že s Babišem už nikdo nechce spolupracovat, proto se musel na post ministra zdravotnictví vrátit Adam Vojtěch.

„Panu Babišovi asi radí jeho marketéři. Rozhodl se, že bude dělat lživou politiku. Věřím, že se mi podaří lid přesvědčit, kde je pravda. Chtěl bych se soustředit na to, co chceme pro Českou republiku dělat. Máme se Starosty jasný program, který chceme lidem prezentovat,“ prohlásil Bartoš na otázku, jak jeho stranu Babiš poškozuje.

Pirátská strana se chce soustředit hlavně na školství a vyřešit republikové zadlužování. A čím podle něj je, že ANO opět vede, ale jeho strana stagnuje nebo jí klesá obliba? „Andreji Babišovi se v některých věcech daří přesvědčovat lidi, že průšvih s covidem se nestal, že 30 tisíc lidí nezemřelo. Ale zemřelo. Vláda situaci nezvládla. Lidé a firmy musí nést obrovské náklady, vláda rozfrcala spoustu peněz při podivných nákupech.“

Rozpovídal se také o tom, co si myslí o kandidování Babiše v Ústeckém kraji. „Čekám, že Andrej Babiš ten krok udělá. Vybral jsem si Ústecký kraj jako lídr, Vítek Rakušan je lídrem ve Středočeském kraji, protože je z Kolína. Mám k Ústeckému kraji velmi dobrý vztah, byly tam počátky Pirátské strany. V tom regionu rezonují všechny neduhy České republiky,“ řekl Bartoš v rozhovoru.

Na debaty se mnou raději Babiš posílá Vondráčka, tvrdí Bartoš

„Andrej Babiš se bojí, proto o nás lže. Bohužel lže v médiích, lže ve Sněmovně. Překrucuje různé výroky, straší lidi, což je dost nechutný způsob kampaně. Snaží se udělat z voleb kůlničku na dříví. Vytáhnout témata, která nesouvisí s Českou republikou. Navíc pan premiér Babiš hovoří o tom, jak by s Piráty nikdy nespolupracoval. V roce 2017 nám přitom nadbíhal,“ netají svůj názor na premiéra lídr Pirátů.

Zvyšování daní podporovat nehodlá, stejně tak jako sundat svoje dredy, které patří k jeho image. Bartoš tvrdí, že od začátku je jeho strana pro snížení zdanění práce, navíc v jejím programu se o zvyšování žádné daně nehovoří. Podle něj je nutné dodržovat lidská práva, což se v posledních letech moc neděje.

Nikomu podle něj nevadí, jak vypadá. Na dredy lidé nereagují, nebo reagují spíše pozitivně. Kvůli kampani a následujícím volbám se nechystá dredů zbavit. Bartoš se k dredům vyjádřil takto: „Není to vnímáno jako kuriozita. Spíše mi někdo řekne: To je dobrá image, kdo vám to dělá? A já říkám, že občas mi to po stranách zkrátí manželka nebo kamarádky ze salonu. Nejsem mediální prefabrikát.“

A jak by podle šéfa Pirátů měla do budoucna vypadat Česká republika? Důležitá je vzdělanost. Sám chce, aby politika byla transparentní a aby v ní byli takoví lidé, kteří nelžou a budou si stát za svými názory. Stát by měl pamatovat také na lidi, kteří se dostanou do problémů, a ne svou vinou – například z důvodu přírodní katastrofy, jak jsme to viděli na jižní Moravě.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články