Benešová prohlásila v televizi strašnou perlu. Tímhle zvedne tlak i vám

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
marie benesova
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Vláda si poslední dobou nevidí do pusy. Jak jinak je možné vysvětlit, že má některé závažné skutečnosti úplně „na salámu“. Důkazem toho je Marie Benešová, která v televizi CNN Prima NEWS prohlásila věc, která jistě zvedne tlak mnoha lidem.

Nejvyšší správní soud se k několika opatřením nařízeným ministerstvem zdravotnictví vyjádřil jasně. Byla nezákonná a špatně odůvodněná. Tak lze jednoduše shrnout pochybení vlády při vyhlašování různých omezení. Soudy takových opatření zrušily rovných 17.

Vláda prohrála „jen“ 17 sporů. Katastrofální, řekl Pospíšil

Vláda ale závažné pochybení dosud nepřiznala. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v nedělní Partii na CNN Prima NEWS, kterou moderovala Terezie Tománková, vyhlášená nařízení hájila.

„Neřekla bych, že stát selhal. Většina rozsudků stojí na tom, že to bylo špatně zdůvodněno. Prohráli jsme jen 17 sporů ze 400 vydaných opatření, 65 sporů vyhráli a 35 bylo pozastaveno,“ řekla v televizi ministryně spravedlnosti.

Pak přidala zajímavé přirovnání. „Přirovnávám to k chirurgovi, kterému teče rána a musí ji nějak zašít. Potom se k tomu patolog znovu vrací a bádá nad tím mrtvým tělem. Má na to čas a pak se různé kritiky objeví,“ prohlásila.

To zvedlo ze židle bývalého ministra spravedlnosti a europoslance Jiřího Pospíšila z TOP 09. Ten číslo 17 považuje za katastrofální.

„Proč si stát nenajal kvalitní právníky? Teď jsou požadavky 12 miliard, když se to vysoudí, všichni budeme platit za práci úředníků na ministerstvu,“ připomněl. Chyby v nařízení nazval jako školácké. „I student práv ví, že to musí mít zdůvodnění,“ dodal.

I uzavření sportovišť a wellness nebylo odůvodněno

Naposledy Nejvyšší správní soud označil 9. června za nezákonné opatření ministerstva zdravotnictví i v části upravující koupaliště a wellness.

„Pokud jde o koupaliště a wellness zařízení, ta oproti sportovištím umožňuje omezit pandemický zákon za volnějších podmínek. Mimořádné opatření ovšem v této části, nebylo dostatečně odůvodněno. Nejvyšší správní soud přistupuje k přezkumu mimořádných opatření zdrženlivě, protože jeho úlohou je chránit jednotlivce před excesy veřejné správy, nikoliv opatření dotvářet či hledat optimální řešení. V dané věci je však nucen konstatovat, že odůvodnění v rozsahu několika vět poukazujících zcela obecně na omezení provozů a aktivit, u kterých zpravidla dochází k větší koncentraci návštěvníků či účastníků, je právě takovým excesem,“ vyjádřila se v tiskové zprávě Soudkyně Nejvyššího správního soudu Jitka Zavřelová.

Najde se ve vládě konečně někdo, kdo za špatná zdůvodnění opatření vezme zodpovědnost, nebo je aspoň přizná?

Zdroj: CNN Prima NEWS, Nssoud.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články