Benešová učinila zásadní rozhodnutí. Podívejte se, koho navrhla jako kandidáta na post nejvyššího státního zástupce

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
igor striz
Zdroj: Profimedia

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová slíbila do konce června navrhnout nového nejvyššího státního zástupce. Stane se jím Igor Stříž, který je prvním náměstkem již končícího šéfa žalobců Pavla Zemana, píše web CNN Prima NEWS.

Zeman ve své funkci skončí 30. června, na funkci rezignoval již v polovině května. Zveřejnil také důvody k rezignaci, mezi které patří i tlak ze strany ministryně Benešové. Ta si je jistá tím, že Stříž zajistí fungování úřadu a posune Nejvyšší státní zastupitelství o kousek dopředu.

Návrh Benešové podpořila také Unie státních zástupců

Její rozhodnutí navrhnout právě Stříže na tuto funkci podpořila také Unie státních zástupců a sám Igor Stříž se svým jmenováním už souhlasil. „Jména kariérních státních zástupců, která veřejně zazněla jako vážní kandidáti na funkci nejvyššího státního zástupce, považujeme za kvalitní,“ uvedl pro CNN Prima News Ondřej Štastný, který je viceprezidentem Unie státních zástupců.

Stříž je ve funkci prvního náměstka již od roku 2011. Ministryně Benešová doplnila, že má Stříž prověrku na stupeň tajné. Měl by se funkce ujmout již 1. července. Benešová nechtěla vyhlašovat výběrové řízení, raději navrhla někoho ze soustavy státních zastupitelství.

Ministryně musela pro vládu sestavit materiály, ve kterých vysvětluje, že je tu „jednoznačný veřejný zájem na kontinuitě fungování Nejvyššího státního zastupitelství i soustavy státního zastupitelství jako celku“. Z toho důvodu si také přeje, aby Stříž nastoupil do funkce hned poté, co skončí Zeman.

Benešová vybírala podle odbornosti nebo zkušeností

Marie Benešová nástupce vybírala nejen podle vysoké odbornosti. Zmínila také osobnostní předpoklady a zkušenost na vyšších postech státního zastupitelství. Bylo důležité, aby dotyčný měl zkušenosti ve vedení.

„Konečně se domnívám, že by nejvyšší státní zástupce v zájmu nezávislosti a důvěryhodnosti soustavy státního zastupitelství neměl být spojen se současným či minulým působením ve významných politických funkcích,“ řekla Benešová. Celou situaci projednávala také s Lenkou Bradáčovou a Ivem Ištvanem.

Vláda jmenuje nejvyššího státního zástupce podle zákona na návrh ministryně spravedlnosti. Kabinet premiéra Andreje Babiše by se měl sejít v pondělí. Očekává se také setkání v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. I tam by se mělo projednat jmenování Stříže do funkce.

Marie Benešová je ve funkci ministryně již podruhé. Poprvé tuto funkci zastávala od července 2013 do ledna 2014, podruhé se jí stala v dubnu roku 2019. Nahradila tak rezignujícího Jana Kněžínka. V letech 2013 až 2017 byla také poslankyní za ČSSD.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články